Szlovákiában ma is sztereotip módon értékelik a női munkát

A KOZ a nemzetközi nőnap alkalmából az európai szakszervezetekhez csatlakozott, amelyek nemcsak a munkahelyi életet és a magánéletet összeegyeztető uniós irányelv elfogadására szólítanak fel, hanem az egyforma bérezésre, jutalmazásra is.
„A gazdasági szempontból aktív nők 46 %-ának teljes középfokú végzettsége van, ez a szám a férfiak esetében csak 43 %. A nők 27 %-ának van felsőfokú végzettsége, míg a férfiak esetében ez az arány csak 19 %. Bár a nők képzettebbek, műveltebbek, mint a férfiak, sokkal komplikáltabb a helyzetük a munkaerőpiacon, és a munkahelyi életükre és jutalmazásukra is nagy hatást gyakorol a diszkrimináció” – állapítja meg a KOZ.
A konföderáció szerint a diplomás nőket és férfiakat összehasonlítva kiderül, hogy a férfiak 30 %-kal többet keresnek, mint a nők.
A szakszervezet arról is tájékoztat, hogy a szlovákiai nők sok akadályba ütköznek a munkahelyi karriert illetően. Nem csak arról van szó, hogy nincs egységben a végzettségük és a munkahelyi pozíciójuk, hanem bonyolult a munkaerőpiacra történő visszatérésük a gyermekgondozási szabadság után, amely szorosan összefügg a bölcsődék és óvodák hiányával, illetve azzal, hogy az állam nem támogatja megfelelően a gyermekgondozást.
Az Eurostat szerint a fő indok, miért nem dolgozik sok nő Európában, az, hogy nemcsak a gyermekeikről kell gondoskodniuk, hanem tartósan beteg hozzátartozóikról, rokonaikról is. A tanulmányok szerint a nők Európában kétszer annyi időt töltenek házimunkával, mint a férfiak, még abban az esetben is, ha a férfiak munkanélküliek, a nők pedig dolgoznak.
A nők körében magasabb a nyilvántartott munkanélküliség mértéke, mint a férfiak esetében.
"A nők nemcsak diszkriminációval találkoznak gyakran a munkahelyükön, hanem zaklatással is” – tette hozzá a KOZ alelnöke, Monika Uhlerová.
A nem értékelt végzettség és a nők diszkriminációja a munkaerőpiacon visszatükröződik abban is, hogy különbözőképpen jutalmazzák a nőket és a férfiakat az egyes pozíciókban. „A megszokott sztereotípiák – az anya nem olyan rugalmas, mint egy férfi munkaerő, gyakrabban fog hiányozni a munkahelyéről a gyermek miatt – negatívan tükröződnek vissza a nők bérének nagyságán is. A munkáltatók nem a gyermekes anyákat részesítik előnyben” – magyarázza Uhlerová.
A nők alacsony bérezése meglátszik az életszínvonalukon, gondjaik akadnak a család életének biztosítása során, ezek a gondok az alacsony bérekből következnek. Negatív hatása van ennek a posztproduktív korra is, hiszen az alacsony bérek visszatükröződnek az alacsony nyugdíjakon is.
A KOZ egyforma feltételeket szorgalmaz a nemek közti diszkrimináció nélkül. „A nőknek és a férfiaknak joguk van az egyforma bérekre ugyanazon munkáért vagy ugyanazon értékű munkáért. A nemzetközi nőnap alkalmából felhívást teszünk közzé a munkahelyi és a magánéletet összeegyeztető uniós irányelv elfogadása érdekében, amely jelentős hatást fog gyakorolni a nők munkalehetőségeinek növekedésére és jogaik megerősítésére” – tette hozzá a KOZ.