2017. április 24., 14:16

Szlovákiában is felbukkant a kanyaró

POZSONY, KASSA. Kanyarót diagnosztizáltak egy 25 éves, olaszországi állandó lakhellyel rendelkező személynél a kassai L. Pasteur Kórház fertőző osztályán – tájékoztatott Zuzana Drobová, a Közegészségügyi Hivatal szóvivője. A hírek szerint a beteg kanyaró ellen nem volt beoltva, ennek ellenére a betegség könnyű lefolyású volt.
201704241408350.kany01.jpg

A fertőzés beigazolódását követően a beteg kórházba került, megkapta a megfelelő kezelést, s jelenleg már odahaza ápolják. „A fertőzés veszélye, illetőleg a fertőzés terjesztésének kockázata nem áll fenn” – nyilatkozta Drobová.

Az érintett a kassai P.J.Šafárik egyetem diákja. A betegség bejelentésének napján valamennyi vele kapcsolatba került személyt vizsgálatra küldtek. „Egészségi állapotukat továbbra is figyelemmel kísérjük” – mondta a Közegészségügyi Hivatal (ÚVZ) szóvivője hozzátéve: akik eddig még nem kapták meg a védőoltást, a hivatal munkatársai elküldték őket a háziorvosukhoz.

A Közegészségügyi Hivatal a Szlovákiba behozott kanyarós esetet az európai korai figyelmeztető és gyorsreagáló rendszerben (EWRS) is jelzi – közölte Drobová.

Mint a szóvivő elmondta, Szlovákiában a fertőző betegségeket, ez esetben a kanyarót érintő helyzet kedvező. Utoljára kanyarós megbetegedést 1998-ban diagnosztizálták, importált eseteket 2011-2012-ben jelentettek.

A kanyaró több európai országban felbukkant, Romániában, Magyarországon és Csehországban is felütötte a fejét. „Pillanatnyilag bármelyik jelenleg kanyaróval küzdő országból behozhatják” – vélekedett Drobová.

A kanyaró egy nagyon ragályos, fertőző vírusos betegség, amely a levegő útján terjed. A betegség első stádiumában begyullad az orrnyálkahártya és a kötőhártya, amelyet magas láz és köhögés kísér. Tipikus jegyeiként piros foltok, illetve apró fehéres foltok jelennek meg a száj nyálkahártyáján. A piros kanyarós kiütések a fül mögött és a nyakon jelennek meg, ahonnan fokozatosan az arcra, a mellkasra és a végtagokra terjednek át. Bizonyos esetekben könnyebb, míg más esetekben nehezebb lefolyású betegség. Tipikus tünetei közé tartozik a magas láz, a bágyadtság, levertség, adott esetben a vérző nyálkahártya, továbbá tüdő- vagy agyhártyagyulladás.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a kanyaró elleni elégséges kollektív immunitás elérése érdekében az érintett népesség legalább 95 százalékos, két adag oltóanyaggal való beoltását ajánlja. Szlovákiában 1969-ben kezdődött el a kanyaró elleni oltás. A kötelező oltás keretében a kicsiket életük 15-18. hónapjában oltják be, majd további oltást adnak be a 11. életévük elérésekor.

Megosztás