2016. május 13., 17:47

Szlovákia uniós elnöksége: rendkívüli biztonsági intézkedések várhatók

POZSONY. Pár hét múlva kezdődik Szlovákia elnöksége az Európai Tanácsban. Ez azt jelenti, fokozott biztonsági intézkedéskre számíthatunk, elemzők szerint azonban a hírszerző és biztonsági alakulatoknak már jelenleg is a legmagasabb szintű készültségben kellene lenniük.
201605131445470.001a_rend_jo_szepsihez.jpg
Galéria
+2 kép a galériában

„Pozsony fél évig Európa központja lesz. Az Európai Unió (EU) magasrangú hivatalnokai és miniszterei látogatnak ide, ezért feltételezem, hogy ezzel kapcsolatban már intézkedéseket foganatosítanak" – monta Ivo Samson biztonsági elemző. Hozzáfűzte: röviddel az elnökség megkezdése előtt ellenőrzik a tanácskozások helyszíneit, valamint a szállókat és az egyes odavezető utakat.

 „Ez így volt a jelentős politikusok látogatása, például a Bush–Putyin-találkozó során is. Az utakat egy héttel korábban biztosítják, hogy kikerülhessék az esetleges csapdákat. Biztosítják az útvonalakat, esetleg azok módosítását baleset vagy másféle incidens esetén“ – magyarázta a szakember.

Az államfők látogatásai során a saját biztonsági alakulataik is besegítenek a rendfenntartásba. Az elnökség alatt azonban a legnagyobb teher a szlovák védelmi alakulatokra hárul.

Az európai államférfiak védelmére már közös gyakorlatokon készültek a katonai rendőrök és a Közjogi Méltóságokat Védő Hivatal illetékesei. A tanácskozások javarésze a főváros központjában található Reduta-épületben lesz. A belügyi tárca már áprilisban elkezdte a környező épületekben dolgozó alkalmazottakról szóló adatgyűjtést. Ugyanez történik a szállók esetében is, ahol majd elszállásolják a küldöttségeket. Ráadásul a pozsonyiakra többféle közlekedési korlátozás is vár.

A belügyi tárca előzetesen azt ígéri, hogy a korlátozásokat és a biztonsági intézkedéseket megpróbálják úgy végrehajtani, hogy abból a civil lakosság minél kevesebbet érezzen.  

Andor Sándor, a cseh katonai hírszerzés főnöke szerint az elnökség idején a legnagyobb kockázatot nemcsak a terroristák jelentik, hanem azok a különféle aktivisták is, akik majd megpróbálják megzavarni a tanácskozások menetét. További kategóriába a szélsőségesek sorolhatók. Sándor azt feltételezi, hogy a szlovák titkosszolgálatok annak érdekében is kapcsolatban állnak cseh partnereikkel, hogy megtudják, készülődnek-e Szlovákiába a csehországi veszélyes csoportok képviselői. Azt gondolja, hogy a tanácskozások menetét a súlyos menekültválság is megzavarhatja. A határátkelőhelyeken is szigorítások várhatók.

„Schengen játékszabályai a fontos események során lehetővé teszik az ellenőrzések megszigorítását, vagy azok teljeskörű bevezetését“ – nyilatkozta. Sándor szerint az főleg akkor fordulhat elő, amikor majd Szlovákiában fontos tanácskozások, például miniszteri találkozók folynak. Ebben egyébként úgy véli, nincs semmi rendkívüli. Ha a labdarúgó Európa Bajnokság idején Franciaország megerősíti a határvédelmét, miért ne tenné ugyanezt Szlovákia, amikor Európa vezetői találkoznak Pozsonyban.

Robert Kaliòák belügyminiszter eddig nem akart nyilatkozni a konkrét intézkedésekről. Mint mondta, azok kapcsán a biztonsági alakulatokra még több megbeszélés vár.

„Többféle forgatókönyvvel rendelkezünk, a legmérsékeltebbektől kezdve a legszigorúbbakig, amelyeket majd az események alakulása alapján alkalmazunk. Elemezzük a kockázatokat, s azok alapján határozunk“ – csak ennyit mondott a belügyér.

Az utóbbi időben nőtt a Magyarországgal közös határainkra gyakorolt nyomás. Az őrizetbe vett menekültek száma ezekben a hetekben elérte a tavalyi számokat, ami az osztrákok szigorúbb intézkedéseivel magyarázható. Ez a nyomás nyáron még jobban erősödhet. Branislav Zvara, a szlovák titkosszolgálat (SIS) szóvivője azt állítja, hogy a titkosszolgálat jelenleg is szoros kapcsolatban áll országunk további biztonsági alakulataival és külföldi partnereivel.

„Szükséges annak tudatosítása, hogy a terrortámadásokhoz vezető ténykedések ma már az EU egyetlen tagországában, így a Szlovák Köztársaság területén sem zárhatók ki“ – mondta el. Úgy véli, hogy a SIS sokféle intézkedést foganatosít a lehetséges biztonsági kockázatok kizárása céljából.

 „Az európai biztonsági helyzet az utóbbi években gyors ütemben romlott, ezért uniós elnökségünk idején a összes szlovákiai biztonsági alakulatnak abnormálisan sok munkája lesz“ – mondta Zvara. Szerinte a SIS-nek a lehető legintenzívebben kell komunikálnia az idegen titkosszolgálatokkal, és javítania kell azon a képességén, hogy a lehető leghamarabb foganatosítsa a szükséges biztonsági intézkedéseket.

„Szlovákia örülhet annak, hogy nem kell a moszlimok túl nagy száma miatt aggódnia, akiknak a radikálisabb része hajlandó a támadásokra. Kétségtelenül nem hagynák ki ezt az alkalmat, ha arra lehetőségük nyílna“ – szögezte le Samson, hozzátéve: könnyebb 3 és fél ezer embert megfigyelni, mint több tízezret.

„Szlovákiának nincsenek terrorizmussal kapcsolatos tapasztalatai, és csak remélhető, hogy azokra az elnökség alatt sem teszünk szert. Ha ugyanis valami történne, akkor nagy problémáink lennének amiatt, hogy képtelenek voltunk szavatolni a résztvevők biztonságát“ – egészítette ki az elmondottakat.

Éppen a terrorveszély miatt a SIS-nek elegendő kiváló nyelvtudású emberre is szüksége van. Arabul tudó személyekből azonban hiány van, hiszen gond esetén az nem bizonyulna elegendőnek, hogy valaki képes egy-egy verset vagy újságcikket lefordítani. „Ha nem rendelkezünk ilyen emberekkel, akkor ez ügyben megszólíthatjuk a cseh katonai hírszerzést, és megegyezhetünk a segítségnyújtásról. Nyilvánvalóan ez már meg is történt, hiszen már csak kevés időnk van hátra“ – mondta Ivo Samson, biztonságpolitikai szakértő.

201605131445470.001a_rend_jo_szepsihez.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás