2016. április 29., 20:10

Szlovákia történetének második legnagyobb adócsalását leplezték le

POZSONY. A Èièikov-ügy kapcsán eddig az államnak körülbelül 8,3 millió eurót sikerült megmentenie. Erről az Országos Rendőr-főkapitányságon ma František Imrecze, a Pénzügyőrség elnöke és Tibor Gašpar országos rendőr-főkapitány tájékoztattak az ún. adókobra tevékenységével kapcsolatban. A kár nagysága 76 millió euró.
201604291653290.00001a_imrecze.jpg

„A Èièikov-ügy a teljes kárt tekintve Szlovákia történetében a második legnagyobb ÁFA-csalási ügy. A kár teljes nagysága 76 millió euró, az ügy a Kameò-ügy folytatása, amelyről 2012-ben tájékoztattak” – magyarázta Imrecze.

Szerinte ebben az esetben egy szervezett csoport koordinálta tevékenységét Szlovákia, Csehország, Magyarország és Szerbia területén. Jogosulatlanul túlzott ÁFA- levonást igényeltek, így csökkentették adókötelezettségüket.

„Ezt úgy tették, hogy vagy teljesen, vagy részben fiktív műveleteket végeztek el. Fiktív számlákat állítottak ki, ezen dokumentumok alapján leplezték le tevékenységüket. Burkolatokról és emlékművekről volt szó” – tájékoztatott.

A pénzügyi felügyelet szemszögéből veszélyes aktivitás Imrecze szerint 2010-ben kezdődött, és 2013-ig tartott.

„Az adókobrában a koordinált tevékenység keretein belül 133 adóellenőrzésre került sor, az ellenőrzések 204 ellenőrzött adózási időszakot érintettek. Ebbe a tevékenységbe négy adóhivatal 182 adóellenőre kapcsolódott be a pozsonyi, a nyitrai, a nagyszombati és a trencséni adóhivatalból. Irányított, ún. multilaterális ellenőrzéseket végeztünk közösen a Cseh Köztársasággal, ez azt jelenti, hogy egyidejűleg végeztük az adóellenőrzést Szlovákiában és Csehországban. A 2010-es és 2012-es adózási időszakokra irányult a figyelmünk” – pontosította.

A pénzügyőrség elnöke szerint a Èièikov-ügy 23,7 millió eurót takar, ebből a nem kifizetett érték, vagyis amit sikerült megmenteni, 8,3 millió eurót tesz ki.

A Èièikov-ügy és a Kameò-ügy 2012-ből együttesen 76 millió eurós kárt jelent“ – hangsúlyozta Imrecze.

Gašpar szerint a Èièikov-ügy esetében az első operatív nyomozó tevékenység 2013-ban indult. „Abban az évben április 25-én és 26-án zajlott a lefoglalási akció, amikor 11 házkutatást tartottak, 5 nem lakóház jellegű területet kutattak át, ahol bizonyítékokat foglaltak le (a könyvelést, adathordozókat, számítógépeket). 10 személyt állítottak elő, akiket később adócsalással vádoltak meg, amit szervezett csoportként követtek el“ – tette hozzá Gašpar.

Összesen 162 rendőr vett részt a rendőrségi akcióban különféle egységekből. A 10 vádlott közül az ügyész javaslatára 5 személy került vizsgálati fogságba. „A két fő szervező esetében már az elsőfokú bíróság vizsgálati fogságot rendelt el” – tette hozzá az országos rendőr-főkapitány.

Megosztás