2016. április 4., 08:34

Szlovákia nem rendelkezik alappal a terrorizmus áldozatainak kártérítésére

POZSONY. Szlovákia biztonságos ország, már ami a terrorfenyegetettség szintjét illeti. A terrorista merénylők azonban rendszerint forgalmas turistaközpontokat vesznek célba, s a szerencsétlenség bizony nem tesz különbséget népek, nemzetiségek között. Szlovákia nem rendelkezik a terrorcselekmények áldozatainak kártérítését célzó alappal. De akkor miként igyekszik megoldani ezt a kérdést?
201604021425220.TERRORIZMUS_2.jpg
Galéria
+2 kép a galériában

„Nincs tudomásunk arról, hogy Szlovák Köztársaságban létezne hasonló alap, tekintve, hogy nagyon alacsony a terrorizmus szlovákiai áldozatainak száma" – reagált az Aktuálne.sk portál kérdésére a külügyminisztérium.

 „A Szlovák Köztársaság egyelőre Peter Šperka és Anton Dobeš hegymászók esetében döntött terrorcselekmények áldozatául esett személyek hozzátartozóinak nyújtandó támogatásról. Õk 2013 júniusában vesztették életüket egy pakisztáni terrortámadásban" – tett említést az eddigi egyedüli esetről a belügyi tárca, amikor az ilyen cselekmények során elhunytak családjainak nyújtandó segítségre szükség volt.

A támogatásról a kormány döntött és Robert Kaliòák belügyminiszter tett rá javaslatot. „Ha a jövőben hasonlóan tragikus eseményekre kerülne sor, ugyanez lesz az eljárás. A belügyi tárca nem fontolgatja egy ilyen céllal kialakítandó különleges alap létrehozását" – közölte a minisztérium.

A 2015-ben és 2016-ban is terrortámadások sújtotta Franciaország rendelkezik ilyen alappal, amelyben a Les Echos napilap szerint nagyjából 1,2 milliárd eurót halmoztak fel. Tavaly novemberben 130 emberrel végeztek és több százakat megsebesítettek az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet tagjai. A hivatalnokok 4000 kérvényt kaptak készhez. Olyan magas számban érkeztek, mint ahányat az alap 1985-ös létrehozása óta összesen elkönyvelt. Az alapból minden francia állampolgár részesülhet, éljen a világ bármely országában.

Ha azonban a terrorcselekményre francia földön kerül sor, akkor az áldozatok családjai, a sebesültek, és a merénylet okozta lelki traumára való tekintettel a támadások túlélői is kérvényt nyújthatnak be, mégpedig nemzetiségtől függetlenül. Az alapot az egészségbiztosítás részét képező adóból finanszírozzák.

Bár a brüsszeli terrorcselekményeket követően a pozsonyi kormányzat elsőfokúról másodfokúra emelte a terrorfenyegetettség szintjét, Szlovákia továbbra is biztonságos országnak tekintendő.

A biztonságpolitikai szakértők egyetértenek abban, hogy a veszély tőlünk sem feltétlenül áll távol, a következő támadásra akár a közeli Bécsben is sor kerülhet. Jaroslav Naï, a Közép-európai Politikai Intézet (CEPI) munkatársa úgy véli, hogy Robert Fico a muszlimok irányába intézett csípős megjegyzései is ártanak Szlovákia biztonságának. „Mindenesetre nem segítenek. Ha az ilyen kijelentés kikerül a világba, negatív ellenérzéseket táplálhat Szlovákiával szemben, éppen azért, ahogyan a muszlimokról vélekedünk” – fejtette ki.

201604021425220.TERRORIZMUS_2.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás