2017. november 21., 11:40

Szlovákia mégsem szerezte meg az Európai Gyógyszerügynökséget

POZSONY. Ez egy csalódás, de nem tragédia – reagálnak a gyógyszeripari és külpolitikai szakemberek arra, hogy Pozsony nem szerezte meg az Európai Gyógyszerügynökséget. Az ügynökség székhelyéről szóló hétfői szavazás első köre során Szlovákia 19 érdeklődő ország közül a 4. helyen végzett. A második körben végül Amszterdam győzedelmeskedett Milánó és Koppenhága felett.
201711211146320.ema.jpg
Galéria
+2 kép a galériában

Mint arról korábban beszámoltunk az eddig Londonban székelt ügynökségnek 2019 áprilisától (a brexit miatt) más országban kell letelepednie. Az jelenleg 897 személyt foglalkoztat, s dolgozóinak a Sme értesülése szerint havi 6-10 ezer eurós bért fizet.

Drucker: sajnálatos a 4. hely

"Pozsony a szavazás során 4. helyen végzett, tehát csak alig maradtunk le, ami természetesen, bosszantó" - reagált a szavazás végeredményére Tomáš Drucker „smeres“ egészségügyi miniszter.

"Sajnálatos" – jelentette ki Zuzana Baová, a Gyógyszereket Ellenőrző Állami Intézet főnöke. A gyógyszerügynökség felügyelő tanácsának a tagja, s korábban három évig a ritka betegségeket gyógyító orvosságokkal foglalkozó bizottságban tevékenykedett. Szlovákia legalább annak örülhet, hogy az ajánlatunkat az Európai Unió keleti országaiból érkezettek közül a legjobbnak értékelték. Az ügynökség iránt azok közül a romániai  Bukarest és a bulgáriai Szófia is érdeklődött.

"Szép lehetett volna, ha bejutottunk volna, de tiszta vizet öntve a pohárba, be kell ismernünk, hogy nem számítunk olyan lukratív címnek, mint azok az országok, amelyek továbbjutottak a 2. körbe" – mondta Ondrej Suke¾, a Szlovák Gyógyszerkamara (SLK) főnöke. Szerinte mindhárom továbbjutott város: Milánó, Amszterdam és Koppenhága is az ügynökség alkalmazottai által preferált országok részét képezik. Ellenben e felmérés során Szlovákiát a 4. legkevésbé lukratív országnak tartották.

Suke¾ az Euractiv portál főnökével, Radovan Geisttel együtt egyetért abban, hogy Szlovákia a nem megfelelő pozsonyi közlekedés miatt is vesztett szavazatokat. "Van, aki figyelembe vette azt, hogy Pozsony esetében fő reptérnek a bécsi számít, míg más azt egyáltalán nem vette figyelembe" – mondta Geist. A pontjainkból az is levont, hogy kis városnak számít, nemzetközi viszonylatban sem jelentős, amely multikulturális háttérrel sem rendelkezik.

A szavazás módja sem Pozsonynak kedvezett

Pozsony objektív hátrányain kívül az Euractiv főnöke szerint azonban a szavazás módja is alaposan megkeverte a kártyákat. A 26 uniós ország mindegyike a szavazás 1. köre során 6-6 vokssal rendelkezett. A legjobban preferált városnak 3, a 2. helyen állónak 2, míg a 3. helyen levőnek 1 szavazatot lehetett adni – írja a Sme napilap.

A szavazás módja ugyanis átláthatatlanná tette az egész helyzetet, teret adva a váratlan eredményeknek – mondta el Geist. Másrészt ez a módszer szerinte meggátolta a taktikázást és a támogatások megvásárlását. A helyzetet az is súlyosbította, hogy a szavazás nem volt nyilvános. Szlovákiának megvolt a kinyilatkoztatott támogatása a visegrádi négyek (V4) tagországai részéről.

Drucker úgy véli, hogy a szavazás során arra a tényre sem fordítottak elég figyelmet, hogy Szlovákia még semmiféle ügynökséggel nem rendelkezik. Az uniós országok ugyanis régóta egyetértenek abban, hogy az ügynökségeket annak egész területén, tehát nem csak a nyugati felében, hanem keleten is egyenletesen kell elhelyezni.

201711211146320.ema.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.