Szlovákia is elkezdi az európai ügyészek kiválasztását

Az Igazságügyi Minisztérium szerint az az eljárás, ahogy az európai ügyészeket és a delegált európai ügyészeket kinevezik, biztosítja a függetlenségüket és a szakmaiságukat. Minden tagország három jelöltet nevez meg az európai ügyészi posztra, akik közül az Európai Unió Tanácsa nevez ki egyet. Az Európai Ügyészség főügyészét és adminisztratív igazgatóját az Európai Bizottság fogja kiválasztani.
A jelölteket egy öttagú bizottság választja ki, amelynek tagjait a főügyész válogatja össze egy adatbázisból. Két tag képviseli az ügyészek tanácsát, egy tag a főügyészt, egy tag a bírói tanácsot, az ötödik tagot pedig a főügyész az Igazságügyi Minisztérium jelöltjei közül választja ki. A kiválasztási eljárás nyilvános lesz, azok az ügyészek vehetnek részt benne, akik elérték a 40. életévüket és teljesítik a többi kritériumot.
A jelöltek írásbeli és szóbeli vizsgán is részt vesznek, különös hangsúllyal az idegen nyelvekre. A szóbeli rész az Európai Ügyészség hatáskörébe tartozó bűncselekményekre, valamint a nemzetközi bírói együttműködésre fogja helyezni a súlyt. Az eljáráson sikeresen részt vevő jelölteket a főügyész bejelenti a kormánynak, amely ezután három jelöltet nevez ki az európai ügyészi posztra. A delegált európai ügyészjelölteket egyenesen a főügyész nevezi ki.
Az európai ügyészek feladata, hogy összekössék az állandó kamarákat az egyes tagországokban tevékenykedő delegált európai ügyészekkel, valamint, hogy biztosítsák az információáramlást közöttük. A delegált európai ügyészek feladata az lesz, hogy az Európai Ügyészség nevében végezzék a feladataikat a tagországokban, a többi szervtől jogilag eltérő funkcióban.