Szlovákia a világ legbiztonságosabb, ám korrupt országai közé tartozik

Ahhoz, hogy az amerikai turista megismerhesse a világot, csak párat kell kattintania, és máris megtudhatja, hogy az általa kiválasztott célország mennyire biztonságos. Szlovákia e jegyzék alapján a minimális kockázatokkal rendelkező 1. csoportba tartozik. Az immár tíz éve Pozsonyban élő amerikai David is ezt támasztja alá – írja a Noviny.sk, a JOJ TV internetes portálja.
"Szlovákia nagyon biztonságos ország, ahol csak minimális az utcai bűnözés és erőszak. San Diegoban, ahonnan származom, több erőszakos cselekmény fordul elő" – fejtette ki David Miller.
Problémának tartja azonban a korrupciót és a hivatalok külföldiekkel szemben tanúsított barátságtalan hozzáállását. "Legnagyobb mínusznak az idegenrendészet és annak az eljárása számít. Úgy viszonyulnak hozzánk, mint a másodrendű polgárokhoz, s ez több ismerősömet is eltántorította a szándékától, hogy itt maradjanak" - magyarázta.
Az amerikai hivatalok szerint jobb helyzetben vagyunk, mint Dánia, Belgium és Németország. Ezen országok értékelésére ugyanis főként a terrortámadások nyomták rá bélyegüket. Az ún. világbéke index, amely minden évben értékeli a biztonságot, azonban valami másról szól. Tavaly országunkat a 26. helyre sorolták, jóval lemaradva az említett országoktól, sőt, az élvonalba bekerült szomszédos Csehországtól is.
"A szociogazdasági hatásokat, illetve azt is tekintetbe veszik, hogy miként alakítják a kormányt, hogyan kommunikálnak a képviselői, illetve az extrémizmus terjedését is. Mivel az első 30 ország között vagyunk, ez továbbra is jónak számít" – jegyezte meg Dušan Fischer biztonsági elemző. A szlovák turisták az egyes országok aktuális biztonsági helyzetéről a külügyminisztérium honlapján is tájékozódhatnak. Elegendőnek bizonyul az, ha az állam nevére kattintanak. Például Irakban, illetve Szíriában a veszélyeztetettség foka 4. "Vagy azonnal el kell hagyni ezeket az országokat, vagy azokba ne is utazzunk. Ez előre nem látható eseményeket, akár fegyveres konfliktusokat is jelenthet, amelyek kapcsán fennáll az elhurcolás és egészségkárosodás veszélye" – magyarázta Igor Skoèek, a külügyi tárca sajtóosztályának munkatársa.
A külügyi tárca már a 3. fokú veszély esetén is azt tanácsolja, hogy ne utazzunk az adott országba, a 2. fokú veszély járványokat és magasfokú bűnözést, valamint helyi konfliktusgócokat jelent. "Azok közé tartozik néhány szlovákok által kedvelt üdülőhely, így Törökország, Egyiptom, Tunézia is" – sorolta Skoèek. Ahogy az USA, úgy a mi hivatalaink is arra figyelmeztetnek, hogy legyünk nagyon elővigyázatosak Franciaországban, Belgiumban és Nagy-Britanniában.
"A terrorveszély egyforma az EU és az USA esetében, Berlin ugyanannyira biztonságos, mint San Bernardino – mindkettőben történtek támadások. Ha a belső vitákat vesszük figyelembe, akkor állítható, hogy önmagunk számára nagyobb veszélyt jelentünk, mint a kintről érkező terroristák" – tette hozzá Fischer.