2014. december 3., 15:35

Szlovákia a korrupció mértéke miatt az uniós „hatosfogatba“ tartozik

POZSONY. Korrupció tekintetében Szlovákia 2014-ben 175 ország közül az 54. helyre került, ami 6 hellyel jobb az előző évi eredményénél. Az uniós tagországok közül azonban a 6. legrosszabb a helyezése, Szlovákiát már csak Horvátország, Olaszország, Románia, Bulgária és Görögország követi a sorban.

Az új rangsor alapján a „legtisztább“ országok közé Dánia, Új-Zéland és Finnország tartozik. Lengyelország, Magyarország és Csehország Szlovákiánál jobb helyet ért el.

Gabreil Šípoš, a Transparency Internatial Slovensko (TIS) vezetőjének a tájékoztatása szerint az ország eredménye némileg annak köszönhetően javult, hogy jóváhagyták a korrupciós ügyeket bejelentők védelméről szóló törvényt. Megszigorodott a politikai pártok finanszírozásának módosítása, és bevezették az elektronikus piacot. Az, hogy az elfogadott intézkedések miként érvényesülnek a gyakorlatban, az csak idővel lesz majd látható.

"Pozitív jelzésnek számított Štefan Harabin távozása is a szlovák igazságügy éléről" – mondta Šípoš. A TIS vezetője arra is felhívta a figyelmet, hogy teljesületlen marad az a választások előtti ígéret, hogy szigorításokat vezetnek be a köztisztviselők vagyonbevallása terén.

Véleménye szerint jó jelnek számítana, ha megoldódna az Állami Számvevőszék (NKÚ) igazgatójának a megválasztása, mégpedig akkor ha köztiszteletben álló személy kerülne erre a posztra. "A kormány az infotörvény módosítását is tervezi. Annak a tartalma majd további jelzésnek minősülhet, hogy Szlovákia a korrupcióellenes harcot valóban komolyan veszi-e" – tette hozzá a TIS igazgatója.

A Transparency Inetrnational jelentésében kiemelte, hogy a korrupt állami tisztségviselők a megvesztegetés révén szerzett pénzt off-shore cégek segítségével biztos helyre menekítik és büntetlenek maradnak, ezért a rangsor elején álló országoknak többet kell tenniük a pénzmosás megakadályozásáért és a korrupciót elleplező titkos cégek működése ellen.

A szervezet 2014-es felmérése azt is kimutatta, hogy hátráltatja a gazdasági növekedést és gyengíti a korrupció elleni küzdelmet, ha "állami vezetők és magas beosztású tisztségviselők a hatalmukkal visszaélve saját javukra használnak fel közpénzeket" - áll a TI jelentésében.  

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.