2018. december 13., 13:32

Szlovákia a kohéziós politika fenntartását fogja szorgalmazni

Szlovákia az Európai Tanács soron következő, brüsszeli ülésén szorgalmazni fogja, hogy a kohéziós politika és a közös agrárpolitika finanszírozása maradjon a jelenlegi szinten. Peter Pellegrini kormányfő ezt csütörtökön jelentette ki az európai ügyekért felelős parlamenti bizottság ülésén. Hozzátette: Szlovákia elutasítja a brexitről szóló egyezség módosítására irányuló törekvéseket.

Peter Pellegrini
Fotó: TASR

„Elutasítjuk annak elfogadását, hogy azokban a régiókban, ahol a körülmények jelentősen különböznek az uniós átlagtól, a legkeményebbek a megszorítások a kohéziós politika területén” – mondta Pellegrini. Megemlítette a Kohézió barátainak nyilatkozatát is, melyet 14 ország képviselője írt alá Pozsonyban, a kormányfők csúcstalálkozóján. Pellegrini feltételezi, hogy az új pénzügyi keretről csak az európai parlamenti választások után fognak dönteni.

Az EU-csúcs egyik fő programpontja a brexit lesz. Theresa May brit kormányfő, miután a Konzervatív Párt bizalmat szavazott neki, kijelentette, hogy a csütörtöki EU-csúcson a brexitről szóló megállapodás-javaslat módosításáért fog síkra szállni. Pellegrini szerint viszont a megállapodás szövege megfelelő és kiegyensúlyozott. Nem ellenzi ugyanakkor egy kiegészítő nyilatkozat elfogadását, amely különféle garanciákat tartalmazna Nagy-Britannia számára. Pellegrini elismerte, hogy nagy az ún. kemény brexit esélye, és meggyőződését fejezte ki, hogy a szlovák gazdasági minisztérium elemzői foglalkoznak ezzel a lehetőséggel.

A kormányfő hozzátette: a brexittel kapcsolatban olyan érzése van, hogy az erről szóló vita Nagy-Britanniában nem racionális síkon folyik. Úgy véli, ez a legrosszabb, ami egy ilyen komoly téma esetében történhet. Pellegrini elismerte, hogy hasonló gondokkal küzd Szlovákia is. 

Az EU-csúcson szó lesz az Azovi-tengeren történt incidensről is. A szlovák miniszterelnök ezzel kapcsolatban megismételte: bár Szlovákia nem tartja hatékonynak az Oroszországgal szembeni szankciókat, a többi EU-tagállammal azonos álláspontot fog képviselni. „Abban az esetben, ha javasolnák a szankciók szigorítását, Szlovákia részese lesz ennek a döntésnek” – fűzte hozzá.

Martin Klus, a bizottság alelnöke ezzel kapcsolatban felhívta a figyelmet: annak ellenére, hogy Németország a szankciókat szorgalmazza, Oroszországgal közösen tervezi a Nord Stream 2 gázvezeték megnyitását. „Az, amit nyilvánosan kijelentenek, nincs mindig összhangban azzal, ami a háttérben történik. Több ország számára az üzleti érdekek az értékek fölött állnak” – helyeselt Pellegrini.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.