2015. január 10., 09:15

Szlovákia a hivatalnokok birodalma

POZSONY. A statisztikai adatok szerint Szlovákia a második helyen tanyázva az élbolyhoz tartozik a közigazgatásban dolgozók számarányának tekintetében Európában. Mindez számokban kifejezve annyit jelent, hogy 1000 lakosra 37 hivatalnok jut.

Szlovákia a bürokrácia paradicsoma, derül ki Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) nem éppen kecsegtető statisztikai adataiból, amelyek szerint hozzávetőleg 200 ezer személyt foglalkoztatnak az állami közigazgatásban. Ez a számok nyelvén beszélve annyit jelent, hogy 1000 lakosra 37 hivatalnok jut az országban. Minderre Tomáš Meravý, Ivan Mikloš volt pénzügyminiszter tanácsadója hívta fel a figyelmet blogbejegyzésében.

Az Európai Unió országaival összevetve Szlovákia a maga 1000 főre eső 37 hivatalnokával a második helyet foglalja el a sorban. Ennél több alkalmazottal csupán Luxemburg bürokratikus apparátusa ”büszkélkedhet”. Ez azt jelenti, hogy a hivatalnokok számarányának tekintetében olyan szélsőségesen bürokratikus államok hírében álló országokat is megelőztünk, mint például Görögország vagy Franciaország.

Csak összehasonlításképpen: az élen járó Luxemburgban 47,7, Franciaországban 35,7, Görögországban 30,4, míg Finnországban 20,3 közigazgatási alkalmazott jut 1000 lakosra. Mindez annyit jelent, hogy míg Szlovákiában 200 ezer, addig a lista élén álló Luxemburgban 26 200, Franciaországban 2 353 800, Görögországban 325 100, Finnországban pedig 110 800 hivatalnok dolgozik az ILO adatai szerint, miközben kizárólag a ”Közigazgatás, védelem, kötelező társadalombiztosítás” (Public administration and defence, compulsory social security) kategóriába tartozó alkalmazottakról van szó. Ebbe a kategóriába az oktatásügyi és egészségügyi alkalmazottak nem tartoznak bele. Kizárólag a hivatalnokokról, az ügyészségi alkalmazottakról, illetve a Szociális Biztosító alkalmazottairól stb. van szó.

Annak ellenére, hogy a jelenlegi kormányzat az ESO elnevezésű államigazgatási reformmal a hivatalnokok számarányának csökkentését is előirányozta, mindez a mai napig nem történt meg. A közigazgatásban dolgozók elmaradó elbocsátását egyrészt a növekvő munkanélküliséggel indokolják.

Radovan Ďurana, a Gazdasági és Társadalmi Elemzések Intézetének (INESS) elemzője szerint ez azonban nem kellőképpen alátámasztott érv. „A közigazgatás felel az adófizetőktől begyűjtött, rendelkezésre álló forrásokkal való hatékony gazdálkodásért. Nem lenne szabad, hogy ez az ágazat szociális vállalatként működjön. Éppen ellenkezőleg, a kiadások tekintetében a közigazgatási szolgáltatások lehető leghatékonyabb megteremtőjének szerepét kellene betöltenie” – mondta el Ďurana, aki szerint az ügyes, talpraesett hivatalnokok a tömeges elbocsátást követően is találnának helyet a magánszektorban.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.