2015. január 8., 11:37

Szlovákia 146 ajánlást kapott az emberi jogok területén

POZSONY. Az Egyesült Nemzetek Szervezetének Emberjogi Tanácsa általános periodikus értékelésének 2. körében Szlovákia 146 ajánlást kapott. Ezek közül 9-et nem fogadott el, nem akceptált, 4-et részben akceptált, a többit pedig elfogadta. Ez az emberi jogok szlovákiai betartásáról szóló jelentésből következik, amelyet a kormány szerdán vett tudomásul.

Szlovákiát 67 ország értékelte. Az értékelés központi témája a romák helyzete volt. Foglalkoztak az LGBTI személyek intézményes és törvényhozási védelmének megerősítésével, a nők helyzetének javításával, az emberkereskedelem ellen folytatott harc intenzívebbé tételével, az extrémizmus és a faji megkülönböztetés és diszkrimináció ellen folytatott harccal, a gyűlölködő megnyilvánulások elleni harccal és a kisebbségekkel szemben tanúsított tolerancia támogatásával is.

Az ajánlások szerint biztosítani kell a megfelelő eszközöket Szlovákiában az ombudsmani hivatal számára, hogy megkönnyítsék az egyforma bánásmódot minden polgár irányában. Fel kell gyorsítani az emberi jogok védelmére és támogatására szolgáló nemzeti stratégia kidolgozását és a férfiak és nők egyenjogúságára vonatkozó intézkedések végrehajtását. Fokozott erőfeszítésekre van szükség az etnikai kisebbségekkel szembeni előítéletek ellen folytatott harcban. Intézkedéseket kell hozni az etnikai alapra épülő intolerancia ügyében, meg kell változtatni a romákról kialakult sztereotípiákat és a romák széles körben elterjedt kihasználását.

Biztosítani kell a bírósági rendszer teljes függetlenségét. Meg kell tartani és támogatni kell a családot, amely egy férfi és egy nő tartós kapcsolatán alapszik, és a társadalom természetes és alapvető egysége. Ki kell küszöbölni a férfiak és nők közti bérkülönbségeket, és be kell biztosítani a szexuális zaklatás ellen irányuló törvények alkalmazását.

Az elutasított javaslatok néhány nemzetközi egyezség ratifikálására vonatkoztak. Szlovákia általuk néhány, az aktuális joggyakorlaton túlnövő kötelezettséget venne magára. A roma gyerekek művelődésével kapcsolatos javaslatok közül azokat nem fogadták el, amelyek az iskolákban zajló diszkrimináció és szegregáció és az iskolalátogatás bebiztosításával foglalkozó panaszok kivizsgálásának mechanizmusával foglalkoznak.

„Ezeket a kérdéseket a megfelelő módon szabályozzák intézményes és törvényhozási szinten” – véli a külügyminisztérium. Nem fogadták el azt a javaslatot sem, amely szerint javítani kell a romák parlamenti képviseletén, ugyanis a Szlovák Köztársaság Alkotmánya szerint a törvényhozó szervet állampolgári, nem pedig nemzetiségi alapon állítják össze.

Ahogy arra a külügyi tárca figyelmeztet, az általános értékelés második körében megnőtt a javaslatok száma. Németország 200 javaslatot kapott a többi országtól, Csehország 136-ot, Franciaország 165-öt, Románia pedig 157-et. A külügyi tárca szerint ez a trend veszélybe sodorhatja a teljes mechanizmust, ha az országok nem tudnak mit kezdeni a hatalmas mennyiségű javaslattal, ezáltal csődöt mond a végrehajtásuk, márpedig a végrehajtásuk lenne az értékelés legfőbb célja.

Az értékelés az ENSz Emberjogi Tanácsának sajátos mechanizmusa, amely komplex és objektív képet ad az emberi jogok állapotáról az ENSz összes tagállamában. Az értékelésre rendszeresen négy és fél évente kerül sor.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.