Szlovák EU-elnökség – Fige¾ felajánlotta segítségét
Ján Fige¾ elbúcsúzott az államfőtől, köszönetet mondott a közös munkáért, majd mint az EU csatlakozási tárgyalások egyik volt vezetője és első európai uniós biztosa, kijelentette: az elkövetkező uniós elnökség idején kész segítséget nyújtani az országnak. Mint mondta, sokéves brüsszeli tartózkodása idején az elnökség 11 tagországával volt lehetősége jó kapcsolatokat kialakítani.
Mint mondta, nem tett konkrét ajánlatot, csupán kifejezte segítségnyújtási szándékát. „Itt vagyok, magán- és európai tapasztalatokkal rendelkező személyként szeretnék hasznos lenni, a kapcsolatteremtés vagy párbeszéd megteremtése terén egyaránt, hogy Szlovákia sikeres legyen” – magyarázta Fige¾ pártelnöki tisztségen kívüli első napján. A Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) elnöki posztjáról a sikertelen választásokat követő héten kedden (március 15.) mondott le. A párt története során első alkalommal nem került be a parlamentbe.
„Szlovákia történelmi kihívás előtt áll, s kijelenthetem, az első benyomások után nincs második kísérlet” – mutatott rá az elkövetkező napok fontosságára. „Elnöklő országnak lenni nem csak a rendezvények megszervezését és levezetését jelenti, de elsősorban érvényt szerezni az egészséges és konstruktív tapasztalatoknak, mely kihívás a szlovák diplomácia, a politika és az ország társadalma számára egyaránt” – zárta le a témát Fige¾.