2017. május 26., 17:02

Szijjártó Péter: a magyar kormány célja, hogy gazdaságilag is erősödjön az itteni magyar közösség

POZSONY. Ma egynapos hivatalos látogatásra Pozsonyba érkezett Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter, hogy részt vegyen a Globsec biztonságpolitikai konferencián, kétoldalú megbeszélést folytasson szlovák kollégájával, Miroslav Lajèákkal, és – már hagyományosan – találkozzon a Magyar Közösség Pártja vezetőivel. A találkozó fő témája a gazdaságfejlesztési csomag volt, mellyel a magyar kormány a felvidéki magyar kis- és közepes vállalkozókat támogatja majd. Szijjártó Péter és Menyhárt József a találkozó után a sajtó képviselőinek bejelentették, hogy már a nyáron lehet pályázni a támogatásra.
201705261655070.szij01.jpg

A hagyomány ezúttal sem szakadt meg, ahogy az már megszokott, a magyar kormány képviselője Pozsonyba érkezve elsőként stratégiai partnerével, a Magyar Közösség Pártja vezetőivel találkozik. A magyar diplomácia vezetője is úgy fogalmazott, alapvető számára, hogy amikor Pozsonyba jön, a tárgyalásokat megelőzően egyeztessen az MKP-val. Ezúttal a magyar-magyar párbeszéd lehetséges új dimenziói és a szlovák-magyar kapcsolatrendszer mellett a megbeszélések fő témája a gazdaságélénkítő csomag volt, amellyel a magyar kormány a helyi gazdasági erőket kívánja támogatni.

Az MKP elnöke szerint minden olyan lehetőséget meg kell ragadni, ami a déli régió felzárkóztatását segítheti elő. „Komáromtól keletre rossz a helyzet, a magyar járások a többinél jóval elmaradottabbak, és ezt a számok is bizonyítják” – fogalmazott Menyhárt József, aki úgy véli, már nem elég csak kultúrában és oktatásban gondolkodni, akkor van egy közösségnek léte és ereje, ha erős gazdasági lábakon áll. „Gazdaságilag is meg kell alapozni a közösséget, s ez a gazdaságélénkítő program ebben segít.”

A magyar kormány célja is az, hogy gazdaságilag is erősödjön az itteni magyar közösség. Szijjártó Péter szerint ez a lehetőség mindenkinek az előnyére válik. „Ez jó az itteni magyarságnak, de jó Magyarországnak és jó Szlovákiának is, mert az országnak is az az érdeke, hogy a magyar közösség erős legyen” – hangsúlyozta a magyar diplomácia vezetője, hozzátéve, „Magyarország érdeke, hogy a magyar közösség erőforrás legyen a kétoldalú kapcsolatokban”. „Ezért is fontos, hogy a magyar gazdaságélénkítő programmal az itteni projekteket támogassák. Az így megnövekvő termelői kapacitások után megnövekszik Szlovákia adóbevétele is. Emiatt is lehet ez közös érdek” – mondta Szijjártó Péter.

A már megszületett döntés értelmében első körben a kis- és közepes vállalkozások és a családi vállalkozások eszközbeszerzéseit, valamint a mezőgazdasági vállalkozások eszközeinek a modernizációját támogatnák.

Hamarosan létrejön a Baross Alapítvány, amelynek a bejegyeztetése már folyamatban van. Júniusban véglegesítik a pályázati kiírásokat, amelyek ezután megjelennek, és a nyár folyamán már döntés is születhet a támogatásokról. A Magyar Közösség Pártja elnöke átlátható pályázatási rendszert ígér. „A pályázatokat kezelő alapítvány tagjai szakértői a témának, s egy elbírálási rendszer is megszületik majd a pályáztatáshoz. Kárpátalján és a Vajdaságban már zajlik a program, tehát megvan az előtapasztalat, amiből lehet meríteni és az esetleges hibákat is kiküszöbölni“ – mondta Menyhárt József.

Az első körben tehát pilot-programként indul a pályázat, kisebb célösszeggel. A továbbiakban azonban ez az összeg növekszik, sőt, felmerült a hitelnyújtás lehetősége is a későbbiekben. „Első körben a kis- és középvállalkozások, majd a második körben a nagyobb beruházások is sorra kerülhetnek” – mondta a párt elnöke, hozzátéve: „az MKP-nak az a célja hogy hozza azokat a megoldásokat, amiket mások csak ígérgettek. Mi a megvalósításért is teszünk”.

A tanácskozáson szó esett a novemberi megyei választásokról is. Szijjártó Péter jelezte, remélik, hogy az MKP sikeresen szerepel majd a megyei választásokon, mert mindenkinek az az érdeke, hogy a lehető legerősebb képviselete legyen a megyei testületekben. Menyhárt József azt ígéri, erős csapatot indít a párt. Úgy véli, minden megyében ott van a történelmi esély. „Erős, jó jelöltekkel tudunk tenni a magyar közösségért” – mondta a pártelnök.

Szijjártó Péter a nap folyamán kétoldalú tárgyalást folytat szlovák kollégájával, Miroslav Lajèákkal is.  Mint mondta, az érzékeny kérdések dacára is, Magyarország és Szlovákia között most a legjobb a gazdasági, a politikai és a kereskedelmi együttműködés. A nagyberuházásokból a másik ország is profitálhat beszállítóin keresztül.

A külügyminiszter kitért arra is, hogy még idén elkezdődhet a komáromi Duna-híd építése, amely 91 millió eurós nagyberuházás, s ehhez 85 százalékos EU-s forrás is járul, ami 77 millió eurót jelent.

A szlovák kormány támogatását kéri majd a Dunaszerdahelyt Győrrel összekötő gyorsforgalmi út megépítéséhez is, ami Vámosszabadinál egy új híd építését is jelentené. Magyar oldalon felgyorsítják a rajkai és a Miskolc–Tornyosnémeti autópálya-szakaszok megépítését. Már a két ország együtt pályázik az Õrhalom–Ipolyvarbó közti híd költségeire, s további 4 új közút, 1 kompkapcsolat és 4 új Ipoly-híd építéséről is tárgyalnak. Sűrűbbé kell tenni a határátlépők rendszerét is. A 681 km-es közös szlovák-magyar határszakaszon átlagosan 18 km-ként van átlépési lehetőség, míg a nyugati államokban ez a szakasz 2-4 km-es, de ez jelentősen növeli az ottani térségek versenyképességét.

A két külügyminiszter közös panelbeszélgetésen is részt vesz a Globsec biztonságpolitikai konferencián, a másik két V4-es kollégájával együtt.

Megosztás