2014. október 7., 17:41

Szijjártó: közös sikertörténetek által lehet eljutni a magyar-szlovák viták megoldásához

POZSONY. Magyarország és Szlovákia közös sikertörténetek által tud eljutni a köztük lévő "forró témák" megoldásaihoz - jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pozsonyi látogatásán. A magyar diplomácia vezetője erről első hivatalos külföldi útján beszélt, miután tárgyalt Miroslav Lajèák külügyminiszterrel.
201410072031100.Download.jpg
Galéria
+3 kép a galériában

 

Szijjártó Péter elmondta: nem véletlen, hogy első útja Pozsonyba vezetett, hiszen a magyar-szlovák kapcsolatrendszer stratégiai fontosságú és a szélesebb körű, közép-európai együttműködésnek is fontos láncszeme. A szlovák állampolgársági törvényre és más, a felvidéki magyarságot érintő kérdésekre utalva hangsúlyozta: vannak ugyan "forró témák" a két ország között, ám ezeket kulturáltan, európai módon kell kezelni, és azok megoldásaihoz közös sikertörténetek által lehet eljutni.

Rámutatott: már látszik, hogy melyek azok a területek, ahol ezek a sikertörténetek megvalósulhatnak. Mint mondta, ilyen például a közép-európai energiabiztonság szempontjából legfontosabb beruházások egyike, a Szlovákia és Magyarország gázvezetékeit összekötő interkonnektor, amelyet a tervek szerint már január elsején átadnak.

A közös projektek közül Szijjártó kiemelte: zajlik a két ország történetének legnagyobb közös fejlesztési programsorozata, amelynek eredményeként megduplázzák a két ország közötti átkelőhelyek számát.

Bejelentette: még az idén megkezdődik a Miskolcot az országhatárral összekötő autópálya-szakasz építése, aminek köszönhetően létrejön a közvetlen Miskolc-Kassa kapcsolat. Hozzátette: a két ország befektetési ügynökségeinek tervei szerint a jövőben az országhatárok mentén mindkét oldalon évi 3 ezer új munkahelyet sikerül majd létrehozni közösen ösztönzött beruházásoknak köszönhetően.

Miroslav Lajèák külügyminiszter a találkozót követően "nagyon gyümölcsözőnek" értékelte a tárgyalást. Hangsúlyozta: a megbeszélés légköre konstrukív volt és megerősítette azt, hogy a két fél közt baráti, jószomszédi párbeszéd folyik. Hozzátette: "sokszínűek" a kapcsolatok, és bár senki sem fordítja el a tekintetét attól, hogy vannak olyan kérdések, amelyekben eltérők a nézetek, ezekben tabuk nélkül folytatni kell a párbeszédet.

Lajèák arra az újságírói kérdésre, hogy mikorra várható a szlovák állampolgársági törvény módosítása, azt válaszolta: Szlovákiának nem célja, hogy állampolgárokat veszítsen.

A két külügyminiszter közös sajtótájékoztatóján Szijjártó Péter Navracsics Tibor brüsszeli biztosjelölti meghallgatását firtató újságírói kérdésre is válaszolt. "A magyar kormány a lehető legjobb döntést hozta meg, amikor Navracsics Tibort az Európai Bizottság tagjának jelölte" - hangsúlyozta a magyar diplomácia vezetője. Hozzátette: a Navracsics személye ellen indított támadás politikai hátterű, szakmai hátteret nélkülöző és ezáltal önleleplező támadás volt.  

Szijjártó Pétert a szlovák külügyminiszterrel tartott találkozóját követően Robert Fico szlovák kormányfő is fogadta. A magyar külügyminiszter ezt követően ellátogatott a Magyar Közösség Pártjának székházába is, ahol Berényi Józseffel, az MKP elnökével és a párt vezetőivel folytatott megbeszélést.  

Berényi József a találkozó után tartott rövid sajtótájékoztatón azt mondta: Szijjártó Péterrel áttekintették a két ország közti nyitott kérdéseket, valamint a felvidéki magyarságot érintő aktuális fejleményeket, köztük a Szlovákiában novemberben megrendezendő helyhatósági választások előtti helyzetet is.

Az MKP elnöke kiemelte: amikor legutóbb - idén nyáron - magyar külügyminiszter látogatott Pozsonyba, felhívták a figyelmét arra, hogy közeleg az 1995-ben megkötött magyar-szlovák alapszerződés átértékelésének ideje, és ezért jó lenne abban minőségi változtatásokat végrehajtani. "Örülünk neki, hogy ez (a kérésünk) meghallgatásra talált, mert a folyamat most elkezdődik" - szögezte le Berényi József.

Szijjártó Péter az alapszerződés átértékelésével összefüggésben kifejtette: találkozóján Miroslav Lajèákkal már felvetette a két ország közti vegyesbizottsági rendszer átgondolását, amellyel a szlovák külügyminiszter egyet is értett.

A magyar-szlovák alapszerződést 1995-ben kötötték tízéves időszakra; a szerződés érvényessége mindig meghosszabbodik a következő öt évre, ha egyik szerződő fél sem mondja fel írásban legalább egy évvel az érvényességi idő letelte előtt.

                                                                                                         frissítve: 19:20



201410072031100.Download.jpg
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.