2018. február 19., 12:38

Szigorúbban ellenőrzik majd a gyógyszereket

POZSONY. Egy év múlva hatályba lép a gyógyszerek hamisítását nehezebbé tevő új európai szabályozás. Biztonsági elemek kerülnek a csomagolásokra azért, hogy ne kerülhessenek veszélyes hamisítványok a páciensek kezébe.
201802191215570.gyogy01.jpg

Anyagcsere-zavarokra, szív- és érrendszeri megbetegedésekre, malária és más fertőzések ellen felírt gyógyszerek, valamint gyulladás- és fájdalomcsillapítók, fogyást elősegítő és erekciós zavarokat gátló készítmények, antidepresszánsok – legtöbbet ilyen gyógyszerekkel üzletelnek illegálisan, illetve ezeket hamisítják leggyakrabban. Az Állami Gyógyszer-ellenőrzési Intézet (ŠÚKL) arra figyelmeztet, hogy a hamisítványok fogyasztása súlyos egészségkárosodáshoz, akár halálhoz is vezethet.

A hamisítványok egyre kifinomultabbak, illetve egye nagyobb a kockázata annak, hogy eljutnak a páciensekhez. Eközben a fogyasztók egyre több hamisítványt jelentenek be a ŠÚKL-nak, ami még nagyobb hazai és globális szintű figyelmet vált ki.

Az Európai Unió új biztonsági elemekkel akarja meggátolni a gyógyszer-hamisítást. 2019. február 9-től új biztonsági elemeket helyeznek majd el a gyógyszerek csomagolását. Tartalmaznak majd egy 2D kódot, ami küllemében a QR kódra emlékeztet, valamint valamilyen eszközt a manipulálás megakadályozására, például plomba vagy védőfólia kerül majd a termékekre. A gyógyszerészeknek ellenőrizniük kell majd a gyógyszerek valódiságát, mielőtt átadnák azt a páciensnek.

Sorozatszámok

Beáta Melichová, a Teva Pharmaceuticals Slovakia gyógyszergyártó vállalat szóvivője  a Pravda napilapnak elmondta: a fogyasztók hamisítványok előli védelme érdekében sorozatszámokat vezetnek be. „A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy valamennyi termék saját sorszámmal fog rendelkezni, ami a gyártási kóddal együtt egyedi lesz minden olyan csomag esetében, amit aztán a fogyasztó megvásárolhat a gyógyszertárakban” – magyarázta a szóvivő. Hozzátette: a csomagolás több adatot – pl. a tételszámot, a szavatossági időt, a gyártási és 2D kódot – is tartalmazza majd.

Melichová szerint mindezzel minimálisra csökkenthető annak kockázata, hogy hamisítvány kerüljön a fogyasztókhoz. Hozzáfűzte: az említett megoldások mellett ún. anti-tampering device (trükközés elleni eszköz) is megjelenik majd, amely könnyen észrevehető matrica formájában azonnam egyértelművé teszi, hogy a dobozt még nem nyitották ki. A szóvivő egyúttal leszögezte, hogy a nevezett intézkedések nem növelik a gyógyszerek árát.

Hasonlóan reagált Lucia Hlavinková, a Novo Nordisk gyógyszergyártó vállalat munkatársa is. „Társaságunk gyógyszerárai összhangban lesznek a hatályos szlovákiai jogszabályokkal“ – szögezte le. Hozzátette: előkészületi szakaszban vannak már az új biztonsági elemeket tartalmazó csomagolások is. „A védelmi elemeket úgy készítjük elő, hogy azokat az uniós szabályozásból következő alkalmazással összhangban vezessük be“ – ígéri Hlavinková.

Az új rendelkezés bevezetése és az ellenőrző nyilvántartás kezelése nálunk a Szlovák Gyógyszer-hitelesítő Szervezet (SOOL) feladata. Képviselői már találkoztak a ŠÚKL képviselőivel, s megállapodtak az új jogszabály gyakorlatba történő bevezetése kapcsán létrejövő együttműködésről. Roman Guba, a SOOL ügyvezető igazgatója múlt héten jelezte, hogy az ellenőrzési nyilvántartásnak már májustól működnie kellene, hogy azt kellően letesztelhessék.

Gyanús üzletek

A hamisítványok például úgy jutnak el a páciensekhez, hogy a gyógyszereket az interneten keresztül rendelik meg, és nem néznek utána annak, hogy valóban megbízható üzletről van-e szó.

„A pácienseknek kerülniük kellene a patikákon kívüli gyógyszervásárlást. A nem hitelesített és jóvá nem hagyott forrásokból történő vásárlás során ugyanis felmerül a hamisított vagy a rossz minőségű orvosságok küldésének a veszélye. Olyanoké, amelyek nem azt a hatóanyagot tartalmazzák, amit hirdetnek, sőt, akár egészségkárosító anyagokat is tartalmazhatnak, amelyek fogyasztása jelentős egészségkárosodáshoz vezethet, s akár a páciens életét is veszélyezteti“ – hangsúlyozta a ŠÚKL szóvivője, Alica Štrbavá.

Hozzátette: a páciensek egyszerűen ellenőrizhetik az internetes gyógyszertárak legitimitását. Az érintett patika weboldalán egy, az internetes gyógyszertárak ellenőrzésére szolgáló logónak kellene szerepelnie, amire rákattintva automatikusan átirányítják őket a gyógyszerügynökség internetes oldalára. Ott megtalálható az összes olyan szubjektum jegyzéke, amelyek jogosultak távúton is eladni gyógyszereket. Ha a jegyzékben megtalálják a konkrét online gyógyszertárat, akkor attól nyugodtan vásárolhatnak. Amennyiben azonban azt nem lelik, akkor inkább álljanak el a vásárlási szándékuktól – tanácsolta Štrbavá.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.