Szifiliszjárvány fertőz a Tőketerebesi járásban
A szifilisz (vérbaj, bujakór, lues) gyorsan terjed a Tőketerebesi járásban. Ilyen sok szifiliszes beteget, mint napjainkban, legutoljára tíz évvel ezelőtt kezeltek. Tavaly ebben a járásban 59 új esetet vettek nyilvántartásba, amelyekhez már újabbak is párosultak. A térségben tízszer annyi szifiliszes beteget gyógyítanak, mint Szlovákia más területein. Az alaposabb ellátásukhoz szükség lenne a kórház bőrgyógyászati fekvőbeteg részlegének a felújítására.
Jelenleg négy fertőzött gyermeket vettek nyilvántartásba a Tőketerebesi járásban. Egyik sincs életveszélyben, a hozzátartozóik kellőképpen együttműködnek az orvosokkal - írja a cas.sk. A lap munkatársa a tőketerebesi kórházba is ellátogatott. Ondrej Bobík, a kórház illetékes osztályának főorvosa elmondta: „4-10 év közti kicsikről van szó, akik megkapják a megfelelő ellátást. Urai vagyunk a helyzetnek“ - hangoztatta. A főorvos szerint a súlyos fertőzés más korúakra is átterjedhet. A betegeknek kihull a hajuk, és a vérük elemzésnél kimutatható a nemi betegséget okozó baktérium - ismertette a tüneteket.
A kórházban úgy vélik, a gyerekek nem a születésükkor fertőződtek meg, és nem váltak nemi erőszak áldozatává. „Még keressük a fertőzés forrását. Annak kialakulásához a nem megfelelő higiéniai szokások is hozzájárulhattak, mert a kórokozók nemcsak szexuális együttlét során terjedhetnek. A gyerekek a velük egy ágyban alvó, szifiliszes felnőttől is elkaphatták a fertőzést“ – nyilatkozta a főorvos.
Tőketerebesen tavaly nyáron szüntették meg a bőrgyógyászat fekvőbeteg részlegét. Jelenleg az egészségügyi minisztériumban is foglalkoznak a kérdéssel, hogy Zemplén megyében milyen mértékben szorítható vissza a szifiliszjárvány. Jozef Sládek járási higiénikus elmondta: a romatelepre tíz ével ezelőtt került be a járvány kórokozója, ám csak az utóbbi két évben vált válságossá a helyzet. Bonyolult feladat meglelni a Treponema pallidum baktérium forrását. Tény, hogy a fertőzöttek között sok a prostituált.
A szifilisznek több fázisa van. Kezdeti stádiumban szinte észrevehetetlen. Később kiütések és láz utal a kór jelenlétére. A betegség minden emberi szervet megfertőzhet, végül halálhoz vagy súlyos lelki betegségekhez vezet. Gyanú esetén azonnal fel kell keresni az orvosi rendelőt, mert korai és középső stádiumában a betegség antibiotikumos kezeléssel teljesen kigyógyítható.