Szeptembertől megszűnik a képviselők büntetőjogi mentessége
A módosítás értelmében a képviselői mentesség csak a parlamenti felszólalásokra vonatkozik majd.
A képviselői mentesség szűkítésében előzetesen megegyezett az összes parlamenti párt, így az arról szóló szavazást nem előzte meg komolyabb vita. A módosítást 145 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül hagyta jóvá a 150 fős pozsonyi parlament.
Bizonyos előnyöket az átlagpolgároktól eltérően továbbra is élvezhetnek a honatyák. Ahhoz, hogy elzárhassák őket, a parlament beleegyezésére lesz szükség, s ha törvénysértés közben tetten érik őket, a rendőrségnek ki kell kérnie a mentelmi és mandátumvizsgáló bizottság beleegyezését, hogy a képviselőkkel lefolytathassa a szokásos eljárást. Ellenkező esetben a képviselők szabadságát nem korlátozhatják.
A bírák továbbra is büntetőjogi mentességet élveznek. Ellenük csak az Alkotmánybíróság beleegyezésével lehet büntetőeljárást kezdeményezni. Daniel Lipšic ex-belügyminiszter szerint indokolatlan a bírák sérthetetlensége. „Nem látok okot arra, hogy a polgárok egyik csoportja a törvény felett álljon. Az unióban egyetlen államot sem ismerek, ahol a bíráknak ilyen széleskörű mentességük lenne“ – állította Lipšic. Ezért szorgalmazza, hogy a képviselőkhöz hasonlóan a bírákat is fosszák meg büntetőjogi mentességüktől, szűkítsék le csupán az ítélethozatallal kapcsolatos tevékenységükre
Pavol Paška (Smer-SD), a parlament elnöke hasonló véleményen van, mint Lipšic. Azt mondta, maga is támogatja a bírák mentelmi jogának és büntetőjogi mentességének megszüntetését. A kérdésről nem hivatalosan már egyeztetett a bírákkal és további tárgyalásokat tervez.
frissítve 15:20