2018. május 2., 16:31

Szenzációs lelet a gombaszögi pálos monostor ásatásán

Rábukkantak szerdán a templom boltozati zárókövére a gombaszögi pálos monostor nyilvános ásatása során. Az áldást osztó kézzel díszített zárókő megközelítőleg 250 centiméteres mélységből került elő.

Gombaszögi pálos monostor ásatása
Galéria
+17 kép a galériában
Fotó: Fábián Gergő

Finiséhez közeledik a gombaszögi pálos monostor nyilvános ásatása. A munkálatok gőzerővel, számos önkéntes és régészhallgató részvételével folynak. Orosz Örs, a Sine Metu Polgári Társulás vezetője, a Gombaszögi Nyári Tábor főszervezője portálunknak elmondta, az önkéntes brigád a tervezettnél két nappal korábban, már a hétvégén véget ér.

„Ez egy hosszútávfutás. Egy reális célt tűztünk ki a régészekkel konzultálva, azt, hogy a templomhajót megszabadítjuk az évszázadok porától, és azt hiszem, hogy ez sikerül is. Van még három napunk, plusz a hétvége, amit takarítással fogunk tölteni. Holnap estére valószínűleg már ki lesz takarítva a templomhajó” – mondta.

Fotó:  Fábián Gergő

Mint kifejtette, a kezdeményezés célja minél jobban megismerni a terület múltját, feltárni az épület alaprajzát, megtalálni az erődítés tornyait, hisz eddig csak egy nyolcszögletű ágyútorony ismert.

„Persze azon túl, hogy minket is hajt a kíváncsiság, szeretnénk mindezt a nagyközönségnek is bemutatni” – szögezte le hozzátéve, a régióban vannak jó példák, ilyen a lucskai templomrom vagy Magyarországon a martonyi pálos kolostor, ami hajdan a gombaszögi kolostorhoz tartozott.

„Azt gondolom, hogy ha megtaláljuk hozzá a pénzügyi forrásokat és a támogatókat, akkor Gombaszögön is létrejöhet egy új turisztikai desztináció, egy kis középkori szelet a múltunkból” – fogalmazott Orosz Örs hozzátéve, lehet, hogy ősszel még lesz egy hasonló brigád, de jövő tavasszal a tervek szerint mindenképp folytatódnak a munkálatok a kolostor épületének és az erődítésnek a feltárásán.

Fotó:  Fábián Gergő

Végezetül megemlítette, hogy az ásatáson megközelítőleg 20 régészhallgató és további mintegy 50 önkéntes vett részt, de már többen jelezték, hogy a hétvégén csatlakoznak.

A régészhallgatók Mordovin Maxim, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Régészettudományi Intézetének adjunktusa vezetésével dolgoznak az ásatáson. A Pázmány Péter Katolikus Egyetemről négyen, az Eötvös Loránd Tudományegyetemről 10-14-en vesznek részt a munkálatokban.

Mordovin Maxim lapunknak elmondta, nagyon váratlan dolgokat eddig nem találtak.

„A történelmi adatokból már tudtuk, hogy pálos kolostorról van szó nagyon komoly kegyurakkal, a Bebek családdal. Ismerve a Bebekek munkálkodását a környéken, például Pelsőcön és egyéb templomokban, tudtuk, hogy ez ki lesz festve” – magyarázta.

 

Fotó:  Fábián Gergő

Mint kifejtette, találtak festett boltozattöredékeket, freskótöredékeket, gazdagon faragott köveket. „Ezekre számítottunk. Arra viszont nem, hogy ennyire bolygatott a terület, reménykedtünk, hogy egy kicsit több maradt. A szentély szinte teljes egészében elpusztult, de azért reméljük, hogy az északi fala megmaradt. Az is furcsa, hogy nagyon kevés a fémlelet. Találtunk néhány pénzleletet, Zsigmond, Mátyás és Ferdinánd korából. Volt még nagyon kevés ruha, viseleti elem, pártaveret, kapocs, csat, de szinte semmi más” – magyarázta.

Mint rámutatott, az elmúlt 3-400 év során teljesen kifosztották az épületet. „Ez látszik a betöltésben is, és abban is, hogy minden tele van embercsontokkal” – mondta hozzátéve, ezek sajnos tudományos szempontokból nem értékelhetők, mert mind bolygatott sírokból származnak. „A csontvázak mellett szinte semmilyen más tárgyakat nem találtak, ami azt jelenti, hogy a sírokat a múltban nagyon alaposan kirabolták” – húzta alá. Végezetül hozzáfűzte, a csontokat a templom nyugati homlokzatánál fogják majd újratemetni.

gombaszogi-palos-monostor-asatasa
Galéria
+17 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.