2017. december 18., 17:15

Szennyezett az ivóvíz három csallóközi faluban

BAKA, DUNASZERDAHELY. Mivel a Nyugat-szlovákiai Vízművek dunaszerdahelyi üzemegységének szakemberei az atrazin nevű, rákkeltő gyomirtószer megengedett határértékének ötszörösét(!) mérték Baka, Dercsika és Csallóköznádasd közös forrású vezetékes ivóvizében, ezért a községek lakosságának szombattól tartálykocsikból osztják a szükséges ivóvízmennyiséget. Óhatatlanul felmerül a kérdés, hogy vajon ez a helyzet kapcsolatban lehet-e a vereknyei hulladék-lerakattal, amelyről már megállapították, hogy szivárog belőle a mérgező anyag.
201712181730400.0000000000000000000000000000000000000000000000000000000000001a_viz.jpg

Az áldatlan helyzetről és annak orvoslásáról Bertalan György mérnök, Baka polgármestere és Robotka Rozália mérnök, a Dunaszerdahelyi Regionális Közegészségügyi Hivatal igazgatója nyilatkozott portálunknak, miközben a felesleges pánikkeltést ugyan kerülve, ám szóba került a Csallóköz ivóvízkészletét veszélyeztető vereknyei hulladéklerakat kérdése is.

Bakán, Dercsikán és Csallóköznádasdon atrazinnal fertőződött az ivóvíz

A bakai önkormányzat weboldalán, valamint a Közösen Bakáért csoport, illetve a bakai önkéntes tűzoltótestület Facebook-oldalán a hétvégén közzétett közleményből kiderült: a bakai vezetékes ivóvíz olyan mértékben szennyeződött növényvédőszerrel, hogy ivásra és főzésre alkalmatlan, ezért annak fogyasztását nem ajánlják a lakosoknak. Mivel Bakának a szomszédos Dercsika és Csallóköznádasd községgel közös ivóvízforrása szennyeződött az atrazin nevű toxikus anyaggal, ezért a közlemény tartalma mindhárom falut érinti. A közleményben  az is olvasható, hogy a vízügyi társaság részéről folyamatban van a megfelelő ivóvízellátást biztosító vízgépház aktívszén-szűrőberendezésének az üzembe helyezése.

Tartálykocsikból osztják az ivóvizet a lakosságnak

Az áldatlan helyzetről először Bertalan György mérnöknél, Baka polgármesterénél érdeklődtünk, aki tájékoztatása elején megjegyezte: fontosnak tartja, hogy portálunk hiteles forrásból érdeklődik, mert a közösségi portálokon az ügy kapcsán is már sokféle valótlanságot állítottak.

A polgármester a továbbiakban részletesen ismertette az ügy kapcsán hozott döntéseket: „A Nyugat-szlovákiai Vízművek (ZSVS) dunaszerdahelyi üzemegységének igazgatósága december 15-én, pénteken fél 5-re összehívta a bakai, a dercsikai és a csallóköznádasdi polgármestert, s értesített bennünket arról, hogy a Dunaszerdahelyi Regionális Közegészségügyi Hivatal (RVÚZ) határozata alapján ezen a három településen a hálózat által szolgáltatott vezetékes ivóvíz fogyasztása főzési és étkezési célokra nem megfelelő, mivel az abban elforduló atrazin gyomirtószer mennyisége meghaladja a megengedett határértéket. Ebből kifolyólag a vízügyi társaság szombattól kezdődően mindmáig tartálykocsik segítségével folyamatosan biztosítja a lakosság számára a fogyasztási célokra megfelelő ivóvizet“.

Mindhárom község esetében megszabták a tartálykocsik érkezésének konkrét időpontját. „Bakán szombattól naponta 12 és 13,30, valamint 17-től 18 óráig a községi hivatal előtt osztják az ivóvizet a lakosoknak, illetve a cégeknek azt kiszállítják a telephelyükre. Nincs megszabva az igényelhető mennyiség, ha ugyanis kiürül a tartálykocsi, akkor azt újratöltik és visszatérnek a falvakba. Szombaton nagyon sokan sorakoztak a vízért, el is fogyott 8 köbméter, de vasárnap már kisebb mennyiséget igényeltek, miközben sokan palackos bolti ásványvizet is vásárolnak. Tisztálkodni, ruhát mosni szabad az atrazinos vízben“ – ismertette a községvezető el a vízosztás részleteit.

Bertalan György: mielőbb meg kellene találni a fertőzés forrását!

A polgármester leszögezte: a vízügyi társaság vezetősége mindent megtesz annak érdekében, hogy ezen a helyzeten mielőbb változtasson. „A vízművek szakemberei arról is tájékoztattak bennünket, hogy a probléma megoldása érdekében folyamatban van a vízgépház aktívszén-szűrőberendezésének az üzembe helyezése. Az otthoni akváriumomban is aktívszén-filtert használok, és ha megtelik szennyezőanyagokkal, mindig ki kell cserélni. Bízom abban, hogy ily´módon a vízhálózatba bekerülő víz majd mindennemű fogyasztásra alkalmassá válik“.

Hangsúlyozta azonban azt, hogy a föld alatti vízkészlet (például a veszélyes vereknyei hulladéklerakat – a szerző megj.) így nem tisztítható meg, ezért ez a megoldás csak átmenetinek tartható, hiszen egyelőre nem tudják, hogy mióta és milyen forrásból szennyeződik a bakai ivóvíz. Úgy véli, hogy a hozzáértő szakembereknek mielőbb meg kellene találniuk a fertőzés forrását, s minden vonatkozásban a jelenleginél nagyobb hangsúlyt kellene helyezniük ivóvíz-készletünk védelmére.

„Jelenleg a három szomszédos község: Baka, Dercsika és Csallóköznádasd kanalizációját is intézzük, és sajnos, még a vonatkozó költségek 5 százalékos önrészét is magunknak kell biztosítanunk. Nem értem, hogy erre és hasonló célokra miért nem kapunk állami támogatást akkor, amikor még az északabbra fekvő régiók ivóvíz-ellátását is innen, a Csallóközből kell biztosítani. Sokkal jobban meg kellene becsülni ezt a kincsünket!“ – hangsúlyozta Baka község polgármestere.

Robotka Rozália: a vízmintában a megengedett határérték ötszörösét mérték

A vízszennyezettség kapcsán megkerestük telefonon Robotka Rozália mérnököt, a Dunaszerdahelyi Regionális Közegészségügyi Hivatal igazgatóját is.  

„A félreértés és a szárnyra kapó téves információk elkerülése végett leszögezném, hogy a szükséges vízmintákat nem hivatalunk, hanem a Dunaszerdahelyi járás vízügyi szakemberei (ZSVS) vették le, s azokat a laboratóriumukban ki is vizsgálták, mivel ezeket a vizsgálatokat hivatalunk nem tudja elvégezni. A vonatkozó előírás kimondja, hogy ha a vizsgálatuk során bármilyen gyanús mutató kiugrik, akkor az eredményről tájékoztatniuk kell bennünket és a lakosságot. Nos, ezt meg is tették. Az atrazin nevű permetanyag esetében az uniós előírás szerinti megengedett érték 0,1 mikrogramm, ám a vízügyesek által vett vízmintában annak ötszöröse (!), tehát 0,5 mikrogramm szerepelt” – fejtette ki a Hírek.sk-nak a hivatal vezetője.

Az esetleges pánik elkerülése végett Robotka Rozália hozzátette: „ez esetben még a mérgező anyag semmiféle konkrét egészségkárosító hatása nem bizonyosodott be, ám mivel veszélyes, toxikus, rákkeltő anyagról van szó, ezért nekünk lépnünk kellett. Az atrazin hosszabb időn át való tartós fogyasztása esetén ugyanis egészségügyi problémák léphetnek fel. Persze, az atrazin tartalmú víz heteken át történő fogyasztása sem vezet olyan súlyos egészségkárosodáshoz, mintha ezen anyag koncentrátumát fogyasztanánk. Csak a fertőzött víz ivását és főzésnél történő használatát kellett megtiltani. Megítélésünk szerint nem adódhat probléma a víz zuhanyozásnál, mosakodásnál, mosásnál való használata során, hiszen a bőrfelületen át kevesebb idegen anyag juthat be az emberi szervezetbe, mint annak közvetlen fogyasztása által”.

Az ügy kapcsán a környezetvédelmi minisztériumnak kellene lépnie

Mivel a Nyugat-szlovákiai Vízművek a probléma tartós orvoslása kapcsán aktív szénszűrő berendezés felszerelését tervezi, Robotka igazgatónő véleményét erről is kikértük. Mint mondta, „nem bírálhatom ugyan felül a ZSVS szakembereinek a véleményét, de feltételezem, hogy ez a megoldás a tudomány mai állása szerint megfelelő lenne”.

További kérdésünkre, hogy vajon ez az eset összefügghet-e a veszélyes vereknyei hulladéklerakattal, úgy fogalmazott, „hivatalunk abba nem láthat bele”, hozzátéve azt is, hogy felmerül azonban a kérdés, hogy bár az atrazin használata 2005 óta már be van tiltva, 12 év elteltével honnan, hogyan jelenhetett meg e mély kútban...

„Azt gondolom, hogy az ügy kapcsán a környezetvédelmi minisztérium komolyabb, költségesebb vizsgálatokat is végeztethetne, hiszen a talajvíz tartalmának felügyelete a tárca jogköre, s a kutak esetében is e minisztérium adja ki az engedélyeket. A vereknyei problémakör esetében is a környezetvédelmi tárca tud lépni. A széleskörű vizsgálathoz többek között kutakat kellene fúrni, nagyon sok vízmintát kellene levenni, de csak így lehetne megtalálni a fertőzés forrását“ – mondta el végül a közegészségügyi szakember.

Telefonon próbáltuk utolérni Sebő Lászlót, a Nyugat-szlovákiai Vízművek dunaszerdahelyi üzemegységének igazgatóját, illetve a helyettesét, de távollétükben kolléganőjüktől megtudtuk, hogy ma egyéb fontos elfoglaltságaik miatt nem lesznek elérhetők. Ezért válasz nélkül maradtak a kérdéseink, hogy milyen rendszerességgel szoktak vízmintákat venni az egyes településeken, illetve mikor szerelik fel a beígért aktívszén-szűrő berendezést, s esetleg még milyen további intézkedéseket foganatosítanak a vázolt helyzet végleges megoldása érdekében.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.