2017. január 19., 14:33

Széleskörű vitát akar a rendőrséget érintő szabályokról a Via Iuris

POZSONY. A Via Iuris civil szervezet üdvözli a rendőrség függetlenségének növelésére és politikamentesítésére irányuló igyekezeteket, de hangsúlyozza, a konkrét intézkedések előkészítése nem maradhat csupán a politikai-rendőrségi vita szintjén. Ezért a szervezet a téma jelentőségére és annak össztársadalmi következményeire való tekintettel a rendőrséget érintő új szabályok bevezetéséről szóló széleskörű szakmai és nyilvános vitát javasol.
201701191150320.pol01.jpg

„Üdvözöljük, hogy már a politikai körökben is a rendőrség függetlenségének növelését célzó intézkedések foganatosítását fontolgatják. Véleményünk szerint azonban az emberek manapság a politikusokra a rendőrséggel együtt úgy tekintenek, mint a problémák részére, nem pedig azok megoldóira. Emiatt a rendőrség függetlenségét növelő folyamaton az segítene, ha a rendőrség működésének és ellenőrzésének végső formája a szakértők és a civil nyilvánosság széleskörű vitája során születne meg” – magyarázta a szervezet ügyvédje, Kristína Babiaková.

Korábban már több politikus és a rendőrség néhány magas rangú képviselője is hangot adott a sajtóban a rendőrség függetlensége növelésének szükségességére, illetve bemutatta ezt célzó elképzeléseit. Babiaková úgy véli, hogy a cél eléréséhez nem valamiféle politikai PR játszmákra, hanem a valós megoldásokról folytatandó tisztességes szakmai vitára van szükség. Ezért ez ügyben felhívást intézett a politikusokhoz, hozzátéve: ők is készek részt venni a vitában, s előállni konkrét javaslatokkal.

Egyes civil szervezetek már régóta figyelmeztetnek annak kockázataira, hogy a rendőrség teljes mértékben a belügyminisztérium alárendeltje, vagyis e tárca égisze alatt működik. A belügyminiszter nevezi ki és hívja vissza tisztségéből az országos rendőrfőkapitányt. A rendőrök panaszait és bűncselekményeit vizsgáló rendőrségi felügyelet működése is a belügyi tárca ellenőrzéssel és felügyelettel foglalkozó részlege fennhatósága alatt történik.

A változást sürgető Štrngám za zmenu elnevezésű kezdeményezésben tömörülő civil szervezetek már a tavalyi parlamenti választások előtt az említett cél elérése érdekében több konkrét javaslatot is kidolgoztak.

A kormánykoalíció részét képező Most-Híd is szorgalmazza az országos rendőrfőkapitány posztjával kapcsolatos változást és a rendőrségi felügyelet, illetve nyomozóosztály belügyi tárca fennhatósága alóli kivonását. A párt szerint a rendőrök által elkövetett bűncselekmények esetén a főügyészségnek kellene beavatkoznia. „A leállított esetek vagy a rendőrökkel szembeni panaszok esetén pedig a parlament védelmi bizottságának, amely tagjai között ellenzéki kollégáink is vannak” – fejtette ki Bugár Béla pártelnök, hozzátéve: a jövőben az internetes bűnözés kérdését is meg kell nyitni. 

Gašpar a személyi változások híve

Tibor Gašpar országos rendőrfőkapitány nemrég azt nyilatkozta, hogy támogatja annak a módszernek a megváltoztatását, amely alapján kinevezik a legmagasabb rendőrségi tisztség betöltőjét. „Teljes mértékben egyetértek azzal, hogy versenytárgyalás útján válasszák ki, a jelölteket szakmai bizottság hallgassa meg” – fogalmazott. Hozzátette: politikai szempontból el kell dönteni, hogy ki felel az állam belbiztonságáért, a belügyminiszter vagy az országos rendőrfőkapitány. „Ha a miniszter lesz az, logikusan adódik a kérdés, hogy a versenytárgyalás során kiválasztott jelöltek közül választhat majd, esetleg más, például a köztársasági elnök határozza majd meg a rendőrfőkapitány személyét” – fejtette ki.

Gašpar egyúttal hangsúlyozta, véleménye szerint a rendőrség jelentősebb mértékű önállósodása esetén minden esetleges hibáért, mulasztásért az országos rendőrfőkapitánynak kell viselnie a felelősséget. „A kinevezés módjának megváltoztatása és a nagyobb függetlenség híve vagyok” – szögezte le.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.