2015. szeptember 22., 10:34

Száznál többen kértek idén szlovákiai menedékjogot

POZSONY. Ez év első hét hónapjában 122 külföldi személy kért menedékjogot Szlovákiában. Tavaly a számuk 331, egy évvel korábban pedig 441 volt – írja honlapján az Emberjogi Liga.

„A nemzetközi jog a menekültet olyan személyként definiálja, aki a származási országán kívül tartózkodik, nem tud vagy nem akar oda visszatérni az amiatt érzett megalapozott félelmében, hogy ott a nemzetiségi, faji vagy vallási hovatartozása, illetve a politikai meggyőződése vagy egy bizonyos szociális csoportba való tartozása miatt üldözhetik őt” – olvasható e liga honlapján. Menedékjogot az a személy kérhet, akinek a menekültstátuszát elismerik. A menedékjogot az illető legközelebbi hozzátartozói is megkaphatják.

A menedékjoghoz annak kérelmezésére és arra van szükség, hogy a külföldi személy bizonyítsa, teljesíti az említett feltételeket – tájékoztat a civil szervezet. A menedékjogot nem kaphatja meg olyan személy, aki korábban komoly nem politikai jellegű vagy katonai bűncselekményt, esetleg népirtást vagy másféle olyan emberiség elleni bűncselekményt követett el, amely ellentétes az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) célkitűzéseivel és alapelveivel.

„A Szlovák Köztársaság a menedékjogot megszerző személy legközelebbi hozzátartozóinak is menedékjogot nyújt” – írja honlapján az Emberjogi Liga (HRL), hozzátéve: a menekült házastársáról, kiskorú gyermekéről vagy saját kiskorúsága esetén a szüleiről lehet szó. Szlovákia azonban szabadon dönthet a menedékjog odaítéléséről a súlyosan betegek, idősek vagy sérült külföldiek esetében. 

Abban az esetben, ha a rendőrség országunk területén elfog egy olyan idegent, aki nem rendelkezik lakhatási engedéllyel, akkor tolmácsot kell biztosítania a vele folytatandó társalgáshoz. Ezt követően megmotozza őt, hogy nem tart-e magánál valamilyen veszélyes tárgyakat. A liga azonban megemlíti, hogy sok esetben elsődlegesen egészségügyi ellátást, élelmet és innivalót kell számára biztosítani. A külföldiek ugyanis útközben nagyon kimerülnek, éheznek, kiszárad a szervezetük.

„A rendőr az idegen személyt tolmács segítségével felvilágosítja az eljárással kapcsolatos jogairól és kötelességeiről, illetve arról, hogy jogosulatlanul lépett Szlovákia területére, s ott így tartózkodik. Ezt követően kihallgatás vár rá, amely során a rendőrség igyekszik megtudni, hogy az illető milyen útvonalon, milyen okokból utazott hozzánk, miért is hagyta el a saját országát és mi az úti célja” – magyarázta honlapján az Emberjogi Liga.

Abban az esetben, ha az idegen a rendőrségi eljárás során kér menedékjogot Szlovákiától, akkor a szlovák állami szervek megkezdik a vonatkozó eljárást. A liga azonban arra hívta fel a figyelmet, hogy a migránsok döntő többsége nem kér menedékjogot Szlovákiától. Ha az illető nem érdeklődik a szlovákiai menedékjog megszerzése iránt és nincs oka a maradásra, akkor a hatóságaink távozásra szólítják fel őt. Vagy meghatároznak számára egy időpontot, ameddig önként távozhat Szlovákiából, vagy a rendőrség kitoloncolja őt az országból, visszaküldi őt abba az országba, ahonnan hozzánk illegálisan érkezett vagy a származási helyére.  

A rendőrség a menedékjogot kérőket először menekülttáborban helyezi el. Ott a migránsnak egészségügyi ellenőrzésen kell átesnie, ami 3-4 hétig tart. Ha az illető egészséges, akkor olyan bentlakásos táborba kerül, amilyen nálunk Homonnán (Humenné), Apátújfalun (Opatovská Nová Ves) és Nagyszarván (Rohovce) található, azok a belügyi tárca bevándorlási hivatalának a fennhatósága alatt működnek. E táborban a külföldiek addig tartózkodhatnak, amíg nem döntenek a menedékjogukkal kapcsolatban.

„A menedékjoggal kapcsolatos kérvényre vonatkozó első döntést három hónapon belül meg kell kapnia. A bírósági fellebbezés esetén az eljárás legalább további három-hat hónappal meghosszabbodik” – jegyezte meg a HRL. A kérelmező azonban a menekülttábort nem hagyhatja el az egészségügyi ellenőrzés befejezése előtt, a bennlakásos tábort pedig csak engedéllyel hagyhatja el.

Ha a kérelmező sikerrel jár, megszerzi a menedékjogot és azzal együtt itteni állandó lakhelyet, esetleg kiegészítő védelmet és egy évre szóló ideiglenes lakhatási engedélyt kap. Mindez csak Szlovákiára vonatkozik, az Európai Unió más országaiba csak kirándulás vagy látogatás céljából utazhat ki. Ha azonban kérelmét elutasítják, akkor el kell hagynia Szlovákiát.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.