Szakszervezetek: utófinanszírozásra szorul az egészségügy

"A szlovák kormányt a tárca pénzhiányának azonnali megoldására szólítjuk fel" – írták állásfoglalásukban az Egészségügyi és Szociális Szolgáltatások Szlovákiai Szakszervezeti Szövetsége (SOZZaSS) alapszervezetinek elnökei. Azt ajánlják, hogy legalább a kivetési alap 5 százalékos szintjére emeljék az állami biztosítottak után járó befizetéseket.
A szakszervezetek a kormányt arra is kérik, hogy olyan törvényi feltételeket teremtsen, amelyek biztosítják a közszférában és az állami szolgálatban dolgozó alkalmazottak jutalmazásának magasabb mértékét. A szociális szolgáltatásokat nyújtó létesítmények fenntartóitól azt kérik, hogy növeljék a szolgáltatóknak nyújtható pénzeket. Szerintük ezáltal javítanák az alkalmazottak munkafeltételeit és biztosítanák a polgároknak nyújtandó szolgáltatások jobb minőségét.
Az egészségügy rendszeréből 95 millió euró hiányzik – hangsúlyozta nemrég Marián Petko, a Szlovákiai Kórházak Szövetségének (ANS) elnöke. A társulás több tucat kisebb és közepes nagyságú kórházat tömörít. Petko azt gondolja, hogy csak ezen összeg pótlása után válik stabillá az ágazat. A szövetségnek 27 millió euróra van szüksége ahhoz, hogy fedezni tudja az egészségügyi dolgozók növekvő bérköltségeit és kifiezsse a megnövelt minimálbéreket.
Petko arra is felhívta a figyelmet, hogy a hiányzó pénzek miatt a magánkézben levő biztosítók akár 10 százalékkal is csökkenthetik az ANS-ben tömörülő kórházak befizetéseit, ami sok pénznek számít. Ekképp a kórházak 2016 májusától visszatérhetnének a 2015 decemberében esedékes finanszírozás szintjére, és Petko szerint „népszerűtlen lépésekre" kerülne sor. A magánbiztosítók az ANS-nak nem tudták szavatolni azt, hogy fizetni tudják majd az eddigi pénzeket. Éppen az egészségügybe jutó kevés pénz miatt állt elő ez a helyzet.
Tomáš Drucker egészségügyi miniszter feszültségekkel telinek látja a kórházak anyagi helyzetét. "Első lépésként fontosnak tartja, hogy az egész ágazaton belül értékeljék az anyagi eszközök felhasználásának hatékonyságát, továbbá részletesen megismerkedjenek a kiadási struktúrával és az egyes egészségügyi létesítmények adósságszerkezetével. Ezt követően a tárca előkészíti az optimális megoldást" – reagált nemrég a tárca szóvivője, Stanislava Pondelová.