2017. november 23., 12:54

Szakszervezetek: diszkrimináció a pedagógusok kihagyása a béremelésből

POZSONY. Azt a módszert, ahogy a Szakszervezeti Szövetségek Konföderációja és a kormány a magasabb szintű kollektív szerződés keretében kizárta a béremelésből a pedagógusokat és a szakdolgozókat, a Szlovák Pedagógusok Kezdeményezése és az Új Oktatásügyi Szakszervezetek diszkriminatívnak tartja.
201711231234290.isk01.jpg

A Szlovák Pedagógusok Kezdeményezése (ISU) és az Új Oktatásügyi Szakszervezetek (NŠO) csalódását fejezte ki amiatt, hogy a Szlovákiai Oktatásügyi és Tudományos Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (OZPŠaV) lemondott azokról a követeléseiről, amelyeket maga fogalmazott meg az oktatásügyben tevékenykedő szervezetek nyilatkozatában 2016. február 17-én.

A nyilatkozatot az oktatás és a tudományos munka minőségének és feltételeinek javítása céljából fogalmazták meg. Keletkezése idején megoldásokat kellett volna nyújtania a hazai oktatási rendszer legsúlyosabb problémáinak orvoslásához. A követelések Szlovákia eddigi története során a legnagyobb támogatást kapták a hazai oktatásügyben tevékenykedő szervezetektől és kezdeményezésektől. Közösen kérték az olyan jellegű jogi rendezést, hogy a pedagógusok és a szakdolgozók bére 2017. január 1-től 25 százalékkal, a következő években pedig 10 százalékkal emelkedjen. Emellett szorgalmazták az iskolák és iskolai létesítmények nem pedagógiai dolgozóinak megfelelő jutalmazását úgy, hogy a tarifabér nagyságát az 1. bérosztályban és az 1. bérfokozaton minden évben a minimálbér szintjéhez igazítsák.

Az ISU és az NŠO szerint a kollektív tárgyalások az OZPŠaV vezényletével az utóbbi években semmiféle alapvető megoldást nem hoztak az oktatásügyi alkalmazottak jutalmazásának kérdése kapcsán. A kollektív megállapodás jelenlegi formája nem ad teret az oktatásügyi dolgozók gyors ütemű béremeléséhez – hangsúlyozták.

Vladimír Crmomam, az ISU frontembere egyúttal leszögezte, a nem pedagógiai alkalmazottak 4,8 százalékos béremelése a minimálbér 10,34 százalékos emelése fényében nem méltányos.

Szlovákiában csak az oktatásügyi dolgozók alig 26 százaléka tömörül szakszervezetekbe. Az ISU és az NŠO szerint ezért fontos, hogy az alkalmazottak modernül gondolkodó szakszervezetekben tömörüljenek, amelyek képesek követeléseik átültetésére és nem függnek az uralkodó politikai pártok befolyásától.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.