2014. június 15., 15:11

Szakértők: nem javít a törvény az anyagi szükségben élők helyzetén

POZSONY. Nem kecsegtet lényegi megoldásokkal, sőt mélyíti majd az egyes társadalmi rétegek között tátongó szociális szakadékot az anyagi szükséghelyzetben élők segélyezéséről szóló törvény módosító javaslata. Legalábbis így vélekednek a szakértők.

A Szlovákiai Szegénység Ellenes Hálózat kihagyná a módosító javaslatból a rendelkezést, hogy a rászorulóknak meg kelljen dolgoznia a segélyért. „A Munka-, Szociális és Családügyi Minisztérium azzal érvelt, hogy gyakorlatilag ez az egyetlen módja annak, hogy kiszűrhessék mindazokat, akik a segéllyel élnek, de közben feketén munkát vállalnak” – mondta Zuzana Kusá, a szervezet elnöke és a Szlovák Tudományos Akadémia (SAV) szociológusa.

Elmondása szerint elsősorban az anyagi szükséghelyzetben élő, az álláskeresők nyilvántartásában nem szereplő személyek kerülnek a munkaügyi hivatalok célkeresztjébe. „Mindeközben ezek az emberek büntetésképpen kikerülhetnek a nyilvántartásból, vagy csak egyszerűen nem tudatosítják a regisztráció határidejét. Nem értek egyet azzal, hogy ezt eszközeként használják fel arra, hogy megállapítsák ki jogosult a segélyre“ – érvelt Kusá, akinek meggyőződése, hogy egy civilizált társadalomban minden olyan személy számára garantálni kell a segélyt, akinek nincs bevétele.

„A törvénymódosítás nem garantálja azt, hogy mindenkinek megéri dolgozni. Ez egy komplikált rendszer. Az egyedüli változást a közmunka kiszélesítése jelenti” – véli Michal Páleník, a Foglalkoztatási Intézet igazgatója.

A szakemberek szerint éppen a polgármesterek lesznek azok, akik a felől döntenek, hogy mely személyeknek ajánlják fel a lehetőséget, hogy a segély fejében közhasznú munkát végezzenek.

„Vegyük alapul például azokat a falvakat, amelyekben néhány tucat munkanélküli van. Nos, ezekben a polgármester határoz arról, hogy a szavazóbázisa tízegynéhány százalékát képező embereknek ad vagy nem ad pénzt” – mondta Páleník, aki szerint ezek az emberek tulajdonképpen nem is jutnak rendes munkához. „Nem teljes állású munkahelyről van szó és nem is munkaszerződés ellenében végzik a munkát. Ezekre az emberekre nem vonatkozik az anyagi felelősségvállalás terhe. Mindannyian megkapják a segélyt attól függetlenül, hogy igyekszenek-e vagy sem” – mondta.

Zuzana Kusá szerint ezen felül a módosító javaslat révén az egyes társadalmi rétegek közötti szociális szakadék is tovább mélyül majd, miközben felesleges vitákat és feszültségeket gerjeszt az érintettek között. ”Azok között, akik a listán szerepelnek és a segély fejében dolgozni kötelesek, továbbá azok között, akik munka nélkül is megkapják a segélyt, illetve azok között a kiválasztottak között, akiknek az adott polgármester révén lehetősége nyílik majd arra, hogy némi túlóra ellenében többletkeresethez jussanak” – mondta.

Megosztás