Szakértők: megbízható hivatal kell a lehallgatásokhoz
A Volt Hírszerzési Tisztek Társulása (ABSD) egy új lehallgatási törvény elfogadását javasolja, s ennek előkészítésén dolgozik. A projekt a lehallgatások törvényszerűségével kapcsolatos kételyekre reagál. „Az előterjesztett javaslatok célja egy megbízható hivatal létesítése, amely a lehető legnagyobb mértékű védelmet élvez majd a politikai hatások elől“ – magyarázta Igor Cibula, a társulás elnöke.
Elmondása szerint az indítvány abból ered, hogy vissza kell adni és meg kell szilárdítani a polgárok állami intézményekbe vetett hitét. Az új hivatal a rendőrség, a Szlovák Információs Szolgálat (SIS), a katonai hírszerzés, a pénzügyőrség bűnügyi hivatala és a vasúti rendőrség szükségleteit elégítené ki, a lehallgatáson és az elektronikus adatforgalom megfigyelésén kívül nem végezne más operatív tevékenységet. A megfigyelést csak azt követően kezdhetné meg, ha a fent említett szervek valamelyike jogerős bírói határozatot mutat be a művelet engedélyezéséről.
A javaslat szerint új hivatal igazgatójának legalább 10 éves szolgálati múlttal kellene rendelkeznie a hírszerzésnél vagy a rendőrségnél, amely alatt legalább öt évig folyamatosan a távközlési eszközök megfigyelésével foglalkozott.
A hivatal tevékenységére ellenőrző bizottság felügyelne, amelynek tagjait a parlament vagy a védelmi bizottság, illetve a törvényhozás hírszerzést ellenőrző bizottsága választaná meg. Az ellenőrző bizottság tagjai csak olyan személyek lehetnének, akik legalább 20 éves bírói vagy ügyészi gyakorlattal rendelkeznek, esetleg a rendőrség, a hírszerzés vagy a katonai hírszerzés kötelékében szolgáltak, továbbá legalább két évet töltöttek valamilyen vezető pozícióban.
„Az említett feltételek növelnék annak az esélyét, hogy a politikusok által javasolt jelöltek megfelelően képzettek és felkészültek a tisztség betöltésére” – érvelt a szakértő.
Cibula szerint javaslatukhoz a magyar Nemzeti Biztonsági Felügyelet, az amerikai National Security Agency (NSA) és a brit Government Communications Heardquartes (GCHQ) szolgált alapul. A projekt ugyanakkor figyelembe veszi a német megoldást is, ahol a lehallgatások ellenőrzését végző, ún. G10 bizottság nem a Bundestag képviselőiből, hanem tapasztalt szakemberekből áll, élén pedig egy volt bíró van, akinek közismert a szaktudása és a társadalmi elismertsége – magyarázta a szakember.