2017. február 27., 17:34

Szakértő: Nagyobb hozzáértést igényelne a VšZP megújítása

POZSONY. Az Általános Egészségbiztosító revitalizálása sokkal több ambíciót igényelne – vélekedik Dušan Zachar, a Gazdasági és Szociális Reformok Intézete (INEKO) elemzője.
201702271650430.vszp01.jpg

Az óriási pénzügyi nehézségek ellenére az Általános Egészségbiztosító (VšZP) vezetése által beindított revitalizációs folyamat üteme nem mondható gyorsnak. „Nem a legrögösebb utat választották, ráadásul számos puha párnákkal bélelt pihenőhelyet is beiktattak, ahol az államnak kellene infúziót biztosítania számukra, vagy inkább némi doppinggal szolgálni” – fogalmazott Zachar.

A 2016-os esztendő könyvelési eredményei alapján a biztosító hozzávetőlegesen 200 millió eurós hiánnyal számol.  A revitalizációs tervet az elmúlt év decemberében hagyta jóvá az Egészségügyi Felügyeleti Hivatal (ÚDZS).

Az Általános Egészségbiztosító csökkentené a kiadások növekedésének ütemét

Az idei évre a VšZP a gyógykezelési költségek növekedési ütemének csökkentését tűzte ki célul. A megközelítőleg minimum 115 millió euró értékű takarékossági intézkedések megvalósítását követően a kiadások éves szinten megközelítőleg egy százalékkal növekednének, ami nagyjából évközi három százalékponttal lenne kevesebb, mint ahogy azt a takarékossági intézkedések bevezetése nélkül a VšZP feltételezte.

„Az ember mondaná, szuper, hisz a gyorsabban növekvő jövedelem mellett bezárulnak az olló szárai. Igen, de mindez lehetne még gyorsabb. Tudatosítani kell ugyanis, hogy pillanatnyilag a VšZP hiányt termel, s a revitalizációs terv menedzserei szerint ez 2018-ig folytatódni fog“ – magyarázta az elemző.

Egy kiegyensúlyozott, vagyis mérsékelt többlettel rendelkező gazdálkodásra csak 2019-ben kerülhet sor, de csak azzal a feltétellel, ha az elkövetkező három évben betartják a takarékossági intézkedéseket. „Ráadásul a revitalizációs terv alkotói a VšZP részére fizetőképessége megőrzése céljából 150 millió euró kívülről – tehát tőlünk, mindenkitől – jövő támogatást kérnek“ – mutatott rá Zachar.

Hozzátette: ugyanakkor megállapították, hogy az egészségügyi minisztérium 2017 januárjában a biztosító fizetőképességének megőrzése érdekében a biztosítottak biztosítási összegének előlege címen már kifizetett egy 55 millió euró értékű összeget.

Az állami támogatás egyenlőtlen versenyfeltételeket teremt

Zachar szerint a VšZP-nek önállóan, állami segítség nélkül kellene megoldania pénzügyi gondjait. Az állami támogatás egyenlőtlen versenyfeltételeket teremt és deformálja a piaci közeget, ugyanis a magán egészségbiztosítók esetleges problémák esetén nem fordulhatnak az államhoz segítségért. „Amennyiben a takarékossági intézkedések nem lesznek maximálisan hatásosak, az állam részéről egyáltalán nem kellene mérlegelni az állami egészségbiztosító támogatását“ – vélekedett Zachar.

A túlságosan gyors és magas állami támogatás a jövőre nézve negatív szignál lehet, hogy az állami biztosítóban megéri rosszul gazdálkodni és költekezni. A VšZP-nek a takarékossági intézkedéseken kívül vannak más lehetőségei is, hogy fizetőképességét és tőkéjét megoldja: felvehet hitelt, kötvényeket bocsáthat ki vagy értékesítheti a kereseteket – fejtette ki a szakember.

Zachar szerint az egyik lehetséges mód a VšZP portfoliója egyik részének átlátható értékesítése. „A legjobb lenne olyan magánszemélynek vagy intézménynek – akár többnek is – eladni, akik új, a gyakorlatban hasznosítható tapasztalatokkal lépnek be a biztosítási piacunkra és növelnék a jelenlegi biztosítók közti konkurenciát. A VšZP elveszítené domináns pozícióját, a jelenlegi oligarchák szövetsége megszűnne, ami az egészségbiztosítói környezetnek csupán hasznára válhatna“ – szögezte le az elemző.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.