2013. június 24., 14:58

Szabotázzsal gyanúsítják a katonai hírszerzés volt főnökét

POZSONY. Bizalmasnak minősülő információk veszélyeztetésével, szabotázzsal gyanúsították meg a mai nap folyamán a katonai hírszerzés egykori főnökét, Roman Mikulecot és barátnőjét, Katarína Svrèeková volt hírszerzőtisztet.

Andrea Predajòová, a Speciális Ügyészség szóvivője a TASR hírügynökségnek megerősítette, hogy R. M. és K. S. ellen eljárás folyik, az üggyel foglalkozó vizsgálótiszt bizalmasnak minősülő információk veszélyeztetésével gyanúsította meg őket. Többet az eset szigorúan titkos jellegére hivatkozva nem árult el.

A Speciális Ügyészség szombaton feltartóztatta Roman Mikulecot és barátnőjét, Katarína Svrèekovát , akik kirándulásra indultak. A nyomozók átkutatták az autójukat és különböző iratokat, illetve tárgyakat foglaltak le. Az anyagok kiértékelése után vasárnap őrizetbe vették Mikulecot. A férfi a Markíza televíziónak akkor azt nyilatkozta, hogy az eljárás szerinte összefügg a "múltbeli dolgokkal". A férfit ma szabadlábra helyezték.

Roman Mikulec a Radièová kormány idején került a katonai hírszerzés élére, ahol hivatalából kifolyóan elrendelte bizonyos korábbi, még az első Fico-kormány idejébe visszanyúló ügyletek és tranzakciók kivizsgálását. Ennek a vizsgálatnak az eredményeit tartalmazta az a kiterjedt jelentés, amelynek tartalma kiszivárgott a sajtóhoz és rossz fényben tüntette fel a katonai hírszerzés jelenlegi magas rangú tisztviselőit. A Sme napilaphoz valaki májusban eljuttatta a dokumentumot, amit a lap átadott a Speciális Ügyészségnek. Az üggyel kapcsolatban májusban a parlament ellenőrző bizottsága több alkalommal tanácskozott. A jelentés alapján a katonai Hírszerző Szolgálat (VSS) két volt vezető beosztású tisztviselője szervezett bűnszövetkezet tagjaként a titkosszolgálat pénzét és eszközeit úgy kezelte, hogy másokkal együtt személyes haszna származzon.  

Martin Glváè jelenlegi védelmi miniszter  „kacsának“ nevezte a dokumentumot, amellyel a kiszivárogtató az állam érdekeit, a katonai hírszerzés működését és ügynökei életét veszélyeztette. A tárcavezető szerint bebizonyosodott, hogy a múltban semmiféle visszaélésekre nem került sor.

Martin Fedornál, az illetékes parlamenti bizottság elnökénél időközben több állítólagos tanú jelentkezett, akik az üggyel kapcsolatban vallomást szeretnének tenni. Köztük van Vladimír Suchodolinský, a VSS volt főnök-helyettese, aki azt állítja: ő a jelentés szerzője. Az illetékes parlamenti bizottság azonban május 30-án befejezte kényes ügy kivizsgálást a testületben többséget alkotó kormánypárti képviselők akaratának megfelelően.

Az esettel a Speciális Ügyészség foglalkozik, amely a Nemzeti Bűnügyi Ügynökséget (NKA) arra utasította, hogy kérje fel Glváè minisztert, oldja fel a botrány egyes szereplőinek hallgatási kötelezettségét.

Megosztás