Sulík amerikai szemmel
A Szabadság és Szolidaritás (SaS) pártjának elnökét az amerikai vállalkozó-politikushoz, Ross Perothoz hasonlította a nagykövetség, aki az ország egyik leggazdagabb embere, miközben kétszeres elnökjelölt is.
A levél szerint Sulík is ugyanúgy „irritálja” a politikai elitet, mint Perot. Pártja a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió szociál-liberális és progresszív választóit szívja el, s esetleges sikerével az Irány-szociáldemokrácia fő politikai ellenfelét gyengíti, amivel akár még Robert Ficónak is jó szolgálatot tesz.
A nagykövetség emlékeztet arra, hogy az SaS váratlanul jól szerepelt a 2009-es európai választásokon, nem érte ugyan el az 5 százalékos bejutási küszöböt, de olcsó kampányát kipróbálhatta. Az amerikaiak szerint ekkor került be a párt a köztudatba, s ekkor vált potenciálisan sikeres politikai szereplővé.
A jegyzék szerint az amerikaiak a parlamenti választások előtt érdeklődtek Sulíknál, hogy milyen a pártja stratégiája és mik a prioritásai, ezekről azonban a választások előtt nem volt hajlandó elárulni semmit arra hivatkozva, hogy ez rontaná esélyeit a sikeres szereplésre.
A diplomaták Sulík párttagságának összetételével is foglalkoznak, a pártfinanszírozást is érintik a nyilvános befizetők listája alapján, és szellemesnek írják le kampányplakátjait, főleg a „Köszönjük, bolsevikok!” jelszavút, mely Szlovákia gazdasági hanyatlását szemlélteti. Jó marketingfogásnak nevezik a népszavazási petícióikat, mellyel képesek voltak médiajelenlétet biztosítani maguknak.