2018. január 17., 17:32

Šóth: „pult alatti áruvá” válnak a körzeti orvosok

POZSONY. Szlovákiában „pult alatti áruvá” válnak a körzeti orvosok – jelentette ki Marián Šóth, a Magánorvosok Szövetségének vezetője. Rámutatott, hogy az orvosok elhagyják a rendelőket, s egyenesen katasztrofálisnak nevezte a körzeti orvosok átlagéletkorát.
201801171617010.soth01.jpg

A Magánorvosok Szövetségének (ASL) vezetője a megoldást a körzeti orvos státuszának megerősítésében látja, valamint abban, hogy a rendesen működő rendelő minimálisan 5500 eurót kapjon. Marián Šóth szerint szükséges a kompetenciák növelése és a jobb anyagi megbecsülés. „Garantálni kell az pénzügyi alapot a rendelők számára, hogy azokban a régiókban is működhessenek, ahol nem városokban vagy nagy agglomerációkban találhatóak, definiálni kell a minimális fizetséget a nem vonzó régióban működő rendelők számára” – magyarázta.

Az 5500 eurós összeg a rendelő működését biztosítaná a felszereltség nélkül. Biztosítaná az orvos és a nővér bérét, a bérleti díjat, az összes további költséget (energia, számítógép, internet). Azokban a régiókban, ahol kevesebb a lakos, ahol az orvosoknak 800-900 betegük van, Šóth szerint nem lehet pénzügyi szempontból megrövidíteni az orvosokat. A többi orvos sem kap havi 5500 eurót az egészségügyi biztosítóktól, a szövetséghez tartozó rendelők estében az összeg átlagosan 3000-3500 euró. Csupán a rendelők 12 %-a esetében magasabb ez az összeg 5000 eurónál.

„Minimális pénzügyi értékelést szeretnénk elérni a rendelők számára. Ezt az anyagi-műszaki bebiztosítás alapján 5500 euróban számoltuk ki, a különféle eszközök nélkül. Ez azt jelenti, valóban ez az alap ahhoz, hogy a rendelő fogadhassa a beteget az olyan kis régióban is, ahol nem elérhető a közlekedési infrastruktúra, ahol kevés a lakos. Azonban az ilyen régióban is kell lennie orvosnak” – hangsúlyozta a szövetség vezetője.

Az orvosok kompetenciáinak kibővítését a cukorbetegek és a nem komplikált pajzsmirigygondokkal küszködők esetében tudja elképzelni, az infúziók beadása, az otoszkopikus és a spirometrikus vizsgálatok esetében. Jelenleg az egészségügyi biztosítók által térített dolgokon, az ún. kapitáción túl (amelyet rendszeresen minden páciensre megkapnak) a körzeti orvosok végzik az EKG-vizsgálatot és a műtétek előtti kivizsgálást, ők gondoskodnak a magas vérnyomásban szenvedő betegekről is.

Šóth arra is figyelmeztet, hogy a körzeti orvos a páciens számára az egészségügybe való belépést jelenti. „Ez az első szem a láncban, ahol a páciens az első információkat megkapja” – hangsúlyozta. Ha nem állítják be az említett kritériumokat, fennáll az ambuláns szféra megszűnése és a teljes összeomlás veszélye – figyelmeztetett a Magánorvosok Szövetségének vezetője.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.