2016. február 19., 10:16

Somorján egyeztetett a magyar-szlovák környezetvédelmi vegyesbizottság

SOMORJA. A környezetvédelmi és természetvédelmi kapcsolatok erősítéséről, az EU-tagsággal kapcsolatos feladatokról, a határtérségi együttműködés fejlesztéséről és a környezetbiztonság javításáról egyeztetett a Magyar-Szlovák Környezetvédelmi és Természetvédelmi Együttműködési Vegyesbizottság csütörtökön Somorján.

A Földművelésügyi Minisztérium (FM) tájékoztatása szerint az ülésen áttekintették a kormányközi vegyesbizottság keretében tizenhét éve folyó együttműködés aktuális helyzetét, és megállapodtak a további közös tevékenységről a környezeti elemek védelme, a természet- és tájvédelem, a hulladékgazdálkodás, a környezeti hatásvizsgálatok, a környezetbiztonság, a kármentesítés, a környezetegészségügy, a határtérségi területi tervezés, a geológia és geofizika, valamint a meteorológia területén.   

A találkozón aláírták a 2001 óta működő radiológiai mérőhálózat és adatcsere bővítéséről szóló megállapodást, amelynek keretében három új magyar radiológiai monitoring állomást telepítenek szlovák területen, a mohi atomerőmű körzetében, illetve megállapodtak az osztrák mérőállomások adatainak cseréjében is.   

A magyar és a szlovák fél megállapodott abban, hogy folytatják a határtérségi levegő-monitoring hálózat működtetését és a határ menti régiók környezet-egészségügyi állapotfelmérését is.   

Az ülésen tárgyaltak a kisméretű részecske-szennyezésről, a hulladékokból előállított tüzelőanyagok minőségének szabályozásáról, a kárelhárítási és katasztrófa-megelőzési tapasztalatokról, különös tekintettel a szennyezett és potenciálisan szennyezett területek nyilvántartási rendszerére - közölte a tárca.   

A találkozón tárgyaltak a határon átnyúló közös projektekről, egyebek mellett az aggteleki- és a szlovák-karszt világörökséggé nyilvánított barlangjainak védelméről és a két fél együttműködéséről a határtérségi környezeti hatásvizsgálati eljárások területén.   

Szó esett a hulladékgazdálkodás területén az EU körforgásos gazdaságra való áttérésről készülő akciótervről, valamint a hulladékgazdálkodást érintő irányelvek módosításával kapcsolatos közös irányzatokról.   

A meteorológia területén továbbra is a legfontosabb célként határozták meg a numerikus előrejelző modellezés, a repülésmeteorológia és a radar adatcsere sikeres együttműködésének fenntartását.   

A felek érintettek több közös érdekű nemzetközi kérdést is, így az EU Duna-térségi stratégia, valamint a Tisza-térségi együttműködés aktualitásait és a két félre vonatkozó együttműködési lehetőségeket.   

A tárgyaláson szó esett a környezeti oktatás és szemléletformálás területén lévő együttműködési lehetőségekről. Hangsúlyt kapott a külön kormányközi keretben zajló, de a vegyesbizottság tevékenységét is érintő határvízi egyezmény megújításának fontossága is - áll az FM közleményében.   

A vegyesbizottságot létrehozó kormányközi egyezményt 1999-ben írták alá, a következő, 17. ülést várhatóan 2017 elején tartják Magyarországon.

Megosztás