Solymos: diszkriminatív a kulturális tárca indítványa
Az Európai Bizottság bírálatára reagáló indítvány szerint egyes magán műsorszolgáltatónak a jövő évtől nem lesz kötelező szlovák nyelven is sugároznia műsorait. A módosítás azokat érinti, akiknek engedélyük van arra, hogy az Európai Unió egy vagy több hivatalos nyelvén közvetítsék műsoraikat. Ide tartoznak például a magyar nyelvű műsorokat is sugárzó városi televíziók.
A frekvenciatanács (RVR) azonban elutasíthatja a regionális vagy helyi adás esetében az egynyelvűséget, ha az adott településen nincs megfelelő kínálat szlovák nyelvű műsorokból. „Ezzel biztosítva lesz a szlovák polgárok joga arra, hogy államnyelven jussanak információhoz a régiójukban vagy a városukban történt eseményekről” – írja a törvénymódosító javaslat indoklásában a kulturális minisztérium.
Az indítvány egyúttal több módon tenné lehetővé az ún. koncessziós díj fizetését. Míg eddig ez csak banki utalással vagy postai úton volt lehetséges, januártól például mobilszolgáltatást is igénybe lehetne venni erre a célra. Az illeték összegét nem változtatná meg a módosító javaslat.
A sugárzásról és továbbközvetítésről szóló törvény módosító javaslata újabb rejtett akadályt gördít a nem államnyelvű műsorsugárzás útjába Szlovákiában – jelentette ki az indítvány parlamenti vitája során Solymos László, a Most-Híd frakcióvezetője.
Solymos többek között helytelennek tartja, hogy a frekvenciatanács elutasíthatja a nem államnyelvű sugárzást, amennyiben az érintett térségben nincs megfelelő kínálat államnyelvű műsorokból. A képviselő szerint a módosító javaslat diszkriminatív, mivel különbséget tesz a bevándorolt EU-s állampolgárok, illetve a szlovákiai kisebbségekhez tartozók között. Egyúttal rámutatott: az indítvány egyenlőtlen körülményeket teremt a szlovák és a kisebbségi nyelvű műsorsugárzók között, és sérti a vállalkozás szabadságát. Solymos javasolta, hogy a kulturális minisztérium dolgozza át a módosító javaslatot.