Sok fogorvos átveri a biztosítókat: a betegek is kiszolgáltatottak
Nem létező fogtömésekért, meg nem valósult kivizsgálásokért és műveletekért kért pénzt nagyon sok fogorvos az egészségbiztosítóktól. A Pravda információi szerint a 3000 hazai fogorvos közel egyötöde állít ki rendszeresen számlákat el nem végzett orvosi beavatkozásokért. A három egészségbiztosító ellenőrei eddig 300 fogorvosi rendelőben vizsgálódtak és további közvetett ellenőrzéseket is elvégeztek az információs rendszerükre támaszkodva. 104 500 euró értékben bukkantak a rendelőkben vizsgálódva kétes számlázásra, míg az elektronikus ellenőrzés során további 87 500 euró összegű csalást fedeztek fel.
A Dôvera Egészségbiztosító munkatársai 150 fogorvosi rendelőt ellenőriztek és 70 ezer euró nagyságrendű visszaélésre bukkantak – mondta Monika Šimunová, a biztosító munkatársa.
Az Általános Egészségbiztosító (VšZP) illetékesei tavaly 122 ellenőrzést tartottak és több mint 8 500 euró értékű indokolatlan számlázásra bukkantak. Sok esetben a páciensek figyelmeztették biztosítójukat a fogorvosok trükkjeire, miután átnézték az elektronikus számlakivonatukat. Észrevették, hogy az orvosok nevükre olyan egészségügyi segédeszközöket, vagy gyógyszereket számláztak, amelyeket ők soha nem vettek át. Például egy Kassa megyében élő páciens a biztosítójánál vezetett elektronikus lapja szerint megelőző kivizsgáláson vett részt abban az időben, amikor külföldön tartózkodott – nyilatkozta Petra Balážová, a biztosító szóvivője a Pravdának.
Az Uniont 5 fogorvos 26 ezer euróval akarta megrövidíteni. Judita Smatanová, a biztosító szóvivője szerint a trükkös fogorvosok leggyakrabban más teljesítmény árát kérik, mint amelyet valóban elvégeztek, s gyakran a fel nem használt drágább fogtömést számlázzák ki. Ján Gašiè, a Szlovák Fogorvosi Kamara elnöke közölte, ilyen kollégáik nem érdemlik meg a kamara támogatását.
A kezelés nagy részét térítő páciensek esetében nehezebben lehet bizonyítani a túlszámlázást, holott felvetődik a kérdés: azok a fogorvosok, akik el nem végzett műveletekért számláznak komoly összegeket a biztosítók irányába, mennyire tisztességesek a saját pácienseikkel, akik az elvégzett beavatkozások és a felhasznált anyagok egy részét maguk térítik meg. Köztudott, hogy a páciensek az egészségügyi ellátás rendszerében legtöbbet a fogazatuk rendben tartásáért kénytelenek fizetni. A szuvas fog kezelése 20-70 euróba kerül, attól függően, hogy mennyi és milyen minőségű tömés kerül a fogakba. A fogorvos a betegét is becsaphatja, hiszen nehéz ellenőrizni, hogy mennyi és milyen értékű tömés került a fogba.
Ha a páciensnek az az érzése, hogy nem kapta meg az általa kifizetett kezelést, panaszt tehet az Egészségügyi Felügyeleti Hivatalban (ÚDZS), az egészségbiztosítójában, az egészségügyi minisztériumban vagy az illetékes megyei hivatalban. A vétkes fogorvost azonban csak az a megye büntetheti meg, ahol praxisa van. Jogosulatlan számlázásért akár 16 ezer eurós pénzbírsággal is sújthatják.
A megyei önkormányzatok a hozzájuk érkező összes panaszt kivizsgálják. Ha bebizonyosodik, hogy az orvos jogosulatlanul kért pénzt a páciensétől, az önkormányzat az összeg visszafizetésére szólítja őt fel, majd pénzbírságot szab ki a csalónak. Az orvosok többsége ilyen esetben visszaadja a pénzt páciensének – árulta el ¼udmila Lysinová, a besztercebányai (Banská Bystrica) megyei önkormányzat főorvosa.