2011. március 30., 14:22

Smer-SD: Meghajol Budapest előtt a szlovák diplomácia

POZSONY. A Kereszténydemokrata Mozgalom parlamenti képviselője, Július Brocka szerint Európai Uniós szinten kell megoldást találni arra a problémára, amit a magyar állampolgársági törvény okozott. „Ha nem tud magán segíteni az állam, a többieknek kell segíteniük” – magyarázta Brocka a szlovák külpolitika prioritásairól szóló parlamenti vitában.

Hosszú és heves vita után a szlovák parlament elfogadta a külügyi tárca mindkét beszámolóját: azt is, amely az elmúlt év diplomáciai munkáját értékelte és azt is, amely a 2011-es év prioritásait ismerteti. Mikuláš Dzurinda külügyminiszter megállapította: az új kormánynak köszönhetően minőségi változás következett be a szlovák-magyar viszonyban, és reálissá vált az  Európai Unió működésének megítélése.  A szlovák külpolitika értékorientált, felhagyott a Magyarországgal kapcsolatos konfrontatív és meddő vitákkal.

2010-ben a pénzügyi válság leküzdése volt a kormány fő prioritása, idén a gazdasági válság következményeinek felszámolása mellett a globális növekedés elősegítése a fő feladat. A parlament által elfogadott beszámoló szerint a szlovák diplomácia továbbra is úgy tekint az Egyesült Államokra, mint a világ vezető hatalmára ú gygazdasági, mint biztonságpolitikai szempontból. Vitathatatlan azonban, hogy számolni kell Kína növekvő befolyásával a gazdasági és politikai életben egyaránt. A globális változásokra úgy lehet hatékonyan reagálni, hogy szorosabbra fűzzük a regionális együttműködést - hangoztatta Mikuláš Dzurinda külügyminiszter.

2011. nyaráig Szlovákia látja el a V4 elnöki teendőit, majd Csehország veszi át a stafétabotot. Az Európai Unióban Magyarország után Lengyelország elnököl 2011. júliusától. Ebben a helyzetben a szlovák külpolitika fontos feladatai közé tartozik a szomszédság-politika megerősítése. A szlovák-magyar viszonyt azonban tovább befolyásolhatja a magyar állampolgársági törvény - állapítja meg a külügyminiszteri beszámoló.

Július Brocka kereszténydemokrata képviselő a vitában nagyobb aktivitásra ösztönözte Mikuláš Dzurinda külügyminisztert. Azt mondta, „a kettős állampolgárság kérdése klasszikus  példa a szubszidiaritás elvének alkalmazására. Tennünk kell valamit. " A külügyminiszter „megsegítésére” azt javasolta, hogy a pozsonyi törvényhozás fogadjon el egy határozatot a kettős állampolgársággal kapcsolatban. Erre támaszkodva „erősebb mandátummal, parlamenti felhatalmazással” tárgyalhatna Brüsszelben Mikuláš Dzrurinda – hangsúlyozta a kereszténydemokrata képviselő.

Az ellenzék padsoraiból is  kapott kritikát a szlovák diplomácia vezetője. A külügyi bizottság alelnöke, Juraj Blanár /Smer-SD/ szerint a külügyek irányításában semmi pozitív nem történt, ellenkezőleg,  a szlovák külpolitika mostanság „meghajol” Budapest előtt. Blanár nem ért egyet azzal az álláspontta, hogy a pozsonyi külpolitika populistából értékkövetővé vált. A Smer további képviselője, Marek Maïariè is bírálta a Magyarországgal ápolt viszonyt. „Azt nevezik a diplomácia csúcsának, hogy nem bírálnak” – jegyezte meg Maïariè. Szerinte ez rossz stratégia,  „ teljes csőd”.

František Šebej, a Most-Híd frakciójának tagja visszautasította a kemény bírálatokat. „Én meg éppenséggel azt értékelem, hogy külpolitikánk végre nem hisztérikus, hanem nyugodt és pragmatikus” –hangoztatta a a parlamenti vitában. Martin Fronc kereszténydemokrata képviselő hozzáfűzte:  meggyőződése szerint diplomáciai eszközökkel sokkal jobb eredményeket lehet elérni, mint az „asztalveréssel.”

 

 

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.