2015. március 5., 13:36

SIS: a titkosszolgálat hatáskörei csökkennek

POZSONY. Nem tartja teljesen korrektnek, pontosnak és igaznak Martin Fedor független parlamenti képviselőnek, a Háló tagjának a hírszerzésről szóló új törvényjavaslattal kapcsolatban tett kijelentéseit a Szlovák Titkosszolgálat – nyilatkozta Branislav Zvara, a SIS szóvivője a Fedor által rendezett sajtótájékoztató kapcsán, ahol a honatya bírálta a készülő törvényt.
"A képviselő úr talán megfeledkezett arról, hogy tagja volt annak a hajdani kormánypártnak, amely 2001-ben megszavazta a termékek monitorozásáról szóló azon rendeletet, amely lehetővé tette az adatok kódolását és titkosítását. A rendelet jelenleg is hatályos, s azt csupán beledolgoztuk a törvényjavaslatba" – figyelmeztetett a Szlovák Titkosszolgálat (SIS) Fedor azon kijelentése kapcsán: szélesebb körű vitára van szükség, hogy kötelezővé váljon-e a titkosító kulcsok hírszerző szolgálatoknak történő átadása.

Zvara azt is elmondta: az említett rendeletet jelentősen megcsonkított formában dolgozták bele a vonatkozó törvénybe. "Be kell vallanunk azt, hogy az új törvény előkészítését végző, a SIS, valamint a belügyi és védelmi tárca képviselőiből álló munkacsoport nem nagyon volt hajlandó a rendelet törvénybe való beledolgozására, s eközben kizárólag az említett 2001-ből származó rendeletből indult ki, miközben kompromisszumnak nevezhető annak a javasolt törvény általi megszigorítása" – áll Zvara nyilatkozatában.

A szóvivő egyúttal azt is állítja, hogy a továbbra is hatályos 2001-es évi kormányrendelettől eltérően az új törvényjavaslat jelentős módon csonkítja az állam azon jogkörét, hogy a gyártóktól vagy az importőröktől információkat szerezzen a titkos adatátvitelt lehetővé tevő berendezésekről. "Tőlük még a működőképes eszköznek az átadását sem követeli meg" – hangsúlyozta a szóvivő.

A SIS Fedor azon kijelentésétől is elhatárolódott, hogy a törvényjavaslatban "megmarad bizonyos személyek ún. titkosszolgálati védelme. Azoké, akiket a kormányfő választ ki. Abban egyetlen arról szóló függelék sem szerepel, hogy a személynek azzal egyet is kellene értenie. Így tehát az közülünk akárki lehet". Zvara megjegyezte, hogy ez a kijelentés hamis, mert az említett törvényjavaslat kimondja: az illető titkosszolgálati védelme csak annak a személynek a beleegyezésével valósulhat meg, akit ez érint, nem pedig a kormányfő önkényes döntése alapján. Zvara állítása szerint a titkosszolgálati védelem egyetlen célja, hogy az érintett személyt megvédjék az őt fenyegető veszélytől.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.