Simon Zsolt visszaállítaná a korábbi megyerendszert
A közigazgatási felosztás módosítását népszavazás segítségével oldaná meg. Az ehhez szükséges aláírások gyűjtését már a mai napon megkezdte a történelmi Gömör-megye szlovákiai részén található községek önkormányzati tisztviselői számára szervezett találkozón. A jelenlévő közel 60 polgármester többsége jelezte, bekapcsolódik az aláírásgyűjtésbe.
A TASR hírügynökségnek adott interjújában Simon elmondta, hogy a jelenlegi 8 megyés közigazgatási modell nem bizonyult megfelelőnek. A Fico által preferált 3+1 megyés elképzelés rossz irány. „ A hatékonyabb irányítás szempontjából 18 megyét javaslunk” – mondta. A jelenlegi felosztás mellett a megyeközpontok ugyan gazdagodnak, de a régió többi része lemarad. Bizonyítékai ennek a Besztercebányai Önkormányzati Kerület (Banskobystrický kraj) déli járásai, főként a Losonci (okres Luèenec), Rimaszombati (okres Rimavská Sobota) és Nagyrőcei (okres Revúca) járás. „ A 3+1 modell még rosszabb lenne, ugyanis egy és ugyanazon emberek foglakoznának Gömör (Gemer) és Kiszuca (Kysuca) problémáinak megoldásával, holott a térségek között összehasonlíthatatlan különbségek vannak”- magyarázta a képviselő.
Feltételezi, hogy Szlovákiának az általa javasolt közigazgatási felosztása jelentős közpénz megtakarítást eredményezne. „Elsősorban a megyei és a helyhatósági választásokat lehetne egybekötni. A polgármesterek automatikusan megyei képviselők lennének, szavazatuk az általuk képviselt lakosok számának felelne meg. Fizetést csak a községben kapnának. Javasoljuk a jelenlegi járások megszüntetését is, a körzeti hivatalok feladatait pedig hatásköreik átruházását követően a megye végezne” – hangsúlyozta Simon Zsolt.
Peter Mináè, Tiszolc (Tisovec) Irány-Szociáldemokrácia-párti (Smer-SD) polgármestere szerint lehetséges egy ilyen megoldás is, de ő ennek nem híve. „Szerintem egy ilyen gondolat kezdeményezői már lekéstek a megvalósítás történelmi esélyéről. Teljességgel bizonyos, hogy a jelenlegi modell nem az elképzeléseink szerint működik, de azt gondolom, erre a parlamenti képviselőknek kell megoldást keresni, megegyezni, majd alkotmányos többséggel megszavazni” – tette hozzá Mináè.