Serédy Zsófia vagy Dőry Teréz volt látható Krasznahorkán?

Túlesett a CT-vizsgálaton a mumifikálódott holttest. Hogy ne rémisszék halálra a pácienseket, egy hátsó bejáraton keresztül vitték be a mumifikálódott Serédyt az előre leszervezett pozsonyi CT-vizsgálatra.
Azt azonban csak júniusban tudhatja meg a szakemberektől a közvélemény, hogy a fél éve kutatási célzattal Gömörből a fővárosba átszállított mumifikálódott holttest Dőry Terézként vagy Serédy Zsófiaként kerül-e majd vissza végső nyughelyére. A titkot, azaz tényleges identitását egy reprezentatív kiállítás keretén belül ismertetik majd a nyilvánossággal.
A holttest szerdán került átszállításra a Szlovák Tudományos Akadémián (SAV) és a pozsonyi Comenius Egyetem Természettudományi Karának Antropológiai Tanszékén (PFUK) elvégzett kutatómunkát követően. Bár a kutatással és a CT-vizsgálattal kapcsolatos eredményeket egyelőre titokban tartják, a Nový Èas napilapnak azt azért sikerült kiderítenie, hogy a szakembereket igencsak megörvendeztette, hogy a mumifikálódott testben kiváló állapotban maradtak meg a belső szervek.
„Tudjuk, hogy lassan már körvonalazódik Serédy Zsófia arca. Annak alapján, amit a szakemberek mondanak nekünk, ugyanakkor nem felel meg azoknak a portréknak, amelyek gyűjteményeinkben megtalálhatóak“ – közölte a Betléri Múzeum igazgatója, Július Barczi. Hozzátette, hogy sikerült DNS mintát nyerni a mumifikálódott testből és 90 százalékos bizonyossággal tudják, hogy kiről is van szó. A rajzok alapján egy életnagyságú mellszobor is készül majd róla.
Krasznahorkán a XIX. század eleje óta nyugszik az I. Andrássy István báró feleségének, Serédy Zsófiának tulajdonított mumifikálódott holttest. Serédy Zsófia azonban már 1710-ben elhunyt, nem tudjuk, hogy nézett ki és az életkora sem ismert, amelyet 50 év körülire saccolnak. Jozef Novák professzor több mint 40 évvel ezelőtt azt állította, hogy a holtest valójában II. Andrássy István gróf feleségéé, az 1788-ban elhunyt Dőry Terézé.