Šefèoviè: Szlovákiát nem fenyegeti gázválság
„A drámai forgatókönyvektől megmenekültünk, a gáz áramlása Ukrajnán és Szlovákián keresztül egyaránt biztosított. A reverz gázszállításra szintén megvannak a garantált eszközök“ – magyarázta Šefèoviè.
Ukrajna, Oroszország és az Európai Unió a téli időszakra kötötte meg a gázszállításról szóló megállapodást. Šefèoviè szerint a megállapodást rendkívül igényes tárgyalássorozat előzte meg. „Valamennyi fél vállalta a kompromisszumot. Az orosz félnek engednie kellett az árból, az ukrán félnek ki kell fizetnie adósságát, az Európai Uniónak a nemzetközi pénzintézetekkel közösen keresni kell a módját, hogyan lehet az idei télre biztosított gázt kifizetni“ – magyarázta az európai bizottság alelnöke. Azt viszont elutasította, hogy az ukrán adósságot Szlovákia polgárainak is fizetniük kellene.
„Azt nem lehet mondani, hogy mi fogjuk helyettük kifizetni. Széleskörű reformok ellenében hosszúlejáratú – 15 év futamidejű - kölcsön formájában pénzügyi támogatást nyújtunk nekik – magyarázta. Segíteni kell Ukrajnának áthidalni ezt az összetett helyzetet, „mely nemcsak Ukrajnának fontos, de az Európai Unió energetikai biztonsága szempontjából is” – hangsúlyozta. Šefèoviè az unió energetikai iparát felügyeli. Mint mondta, szeretné letesztelni, energiaügyben képesek-e egységesen fellépni az unió országai, ugyanis ily módon a szállítóknál jobb feltételeket és árakat alkudhatnának ki.
A helyzet alakulása az Európai Uniót egy energetikai unió létrehozása felé tereli – vélekedik Csáky Pál, a Magyar Közösség Pártjának EP-képviselője, az Európai Néppárt tagja. „Ez a fajta rendszer a dolgok javára válhat. Šefèoviènak ebben a helyzetben jó partnere lesz, mégpedig a realitás kényszere” – mondta Csáky. „Azt szeretnénk, ha az árak az Európai Unióban lennének a legalacsonyabbak” – egészítette ki vitapartnereit Vladimír Maòka kormánypárti EP-képviselő.