2016. március 24., 18:48

SaS: a koalíció bebizonyította, hogy nem célja a korrupcióellenes harc

POZSONY. A tárcák koalíciós felek közti szétosztása és az egyes posztok konkrét személyek általi elfoglalása bebizonyította, a korrupcióellenes harc, továbbá az egészségügy és az oktatásügy terén elvárt változtatások nem tartoznak az új kormány prioritásai közé – vélekednek az ellenzéki Szabadság és Szolidaritás képviselői.

Az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD), a Szlovák Nemzeti Párt (SNS), a Most-Híd és a Háló (#Sie) által létrehozott koalíció több személyi jelölését bírálták. Richard Sulík, a Szabadság és Szolidaritás (SaS) elnöke, valamint a párt három alelnöke, Jana Kiššová, ¼ubomír Galko és Jozef Mihál szerint Robert Fico régi-új kormányfő „annak a korrupciós polipnak az abszolút jelképe, amely a két Fico-kormány idején borzalmas méreteket öltött“.

„Robert Kaliòák olyan belügyminiszter hírében áll, aki a smeres kötődésű oligarchák és szárnysegédeik számára a nyugalmat, egyidejűleg a tisztességes és rettenthetetlen rendőrök számára pedig a rémképet jelenti. Az a Peter Žiga vált gazdasági miniszterré, akinek minimálisan politikai felelősséget kellene vállalnia a komp-botránnyal kapcsolatos gyanús közbeszerzésért“ – állították a liberálisok képviselői a legerősebb kormánypárt jelölései apropóján kiadott mai nyilatkozatukban.

Azt is leszögezték, hogy a megkötött koalíciós megállapodás nem foglalkozik a különleges ügyész posztját érintő változásokkal. Az SaS-es képviselők úgy vélik, a tisztséget betöltő Dušan Kováèik „a legrosszabbnak, ami az ún. fehér galléros bűncselekmények leleplezése során történhetett“.

„Az oktatási tárcavezetői székébe egy rutinos alak került, aki a hosszú hivatalnoki karrierje során az a a Diákhitel Alap (ŠPF) tisztviselőjeként rontotta saját hírnevét“ – fogalmazott az SaS vezetősége Peter Plavèan kinevezése kapcsán, akit a kormányba a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) jelölt. Szerintük adódik a kérdés, hogy Plavèan az oktatási tárca főiskolai, kutatási és tudományos részlegének vezérigazgatójaként milyen szerepet játszott abban az ügyben, hogy a diószegi és a szakolcai (Skalica) főiskola több milliós állami támogatást kapott.

Az ellenzéki SaS a kormány összetételét „azon emberek cinikus kinevetésének“ tartja, akik a választásoktól a korrupcióellenes harcot érintő radikális változásokat, továbbá az oktatás és az egészségügyi ellátás színvonalának alapvető emelését várták. „Minden azt bizonyítja, hogy Szlovákiára a reformok szempontjából további elvesztegetett, a közpénzek elherdálása terén pedig sikeres évek várnak“ – tette hozzá az SaS vezetősége.

Megosztás