Richter szerint az ellenzék demagóg kampányt folytat

„Az ellenzéki hölgyek eközben jól tudják, hogy elsősorban egy rendkívül bonyolult közigazgatási folyamatról, illetve az ügy 28 legitim résztvevője jogainak érvényesítéséről van szó. A miniszter, illetve a minisztérium mindig a jogaival és hatásköreivel összhangban járt el. Amikor az illetékes szervek a vizsgálat során új megállapításokkal gazdagodtak, az illetékes közigazgatási szerv azonnal beindította az akkreditáció megvonásának folyamatát“ – fejtette ki Stuška hozzátéve, hogy e nélkül mindez nem volt lehetséges.
A szóvivő szerint kétségtelen, hogy éppen az ellenzék járult hozzá jelentős mértékben a létesítmény ügyfeleinek és a közvéleménynek a traumatizálásához, amivel gyakorlatilag ellehetetlenítette a terápia rendes és kívánt hatásait, továbbá az érintett ügyfelek reszocializációját.
Lehetőségei szerint cselekszik
Stuška azt állítja, hogy Richter az egész folyamat alatt a törvényes lehetőségei szerint járt és jár el. Ezek a miniszter számára eddig nem tették lehetővé, hogy közvetlenül közbelépjen az akkreditáció megvonásáról szóló közigazgatási eljárás során. „A tárca aktuális döntése az illetékes elsőfokú szervet érinti. A miniszter a második eljárási fokozatként csak az eljárás résztvevőinek fellebbezése esetén léphet közbe“ – tette hozzá Stuška.
Ellenzék: az intézmények érdekeit védte
Soòa Gaborèáková, az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (O¼aNO) képviselője csütörtöki sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy Ján Richter munkaügyi miniszter a galántai intézet ügye kapcsán nem a gyerekek, hanem az intézmények érdekeit védte.
„Másfél évig hagyta odázgatni az esetet, ekképp teljes mértékben csődöt mondott a gyerekek védelmét illetően. Az akkreditációs bizottság 2016. szeptember 14-én azt ajánlotta neki, hogy vonja meg a Tiszta nap akkreditációját. Tehát a miniszter a felelős az összes mulasztásért“ – jelentette ki Gaborèáková.
Véleménye szerint az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) képviselői másfél éven át folyamatosan arról igyekeznek meggyőzni a közvéleményt, hogy „nem értünk ehhez a dologhoz és botrányba keverjük a legjobb munkaügyi miniszterüket. Semmi sem tudta felnyitni a szemüket”. Gaborèáková azt állítja, hogy a miniszter senkire sem hallgatott. „Ellenkezőleg: a szakmai álláspontok figyelembe vételének elutasításával elárulta saját szakembereit, akik becsületesen és felelősségteljesen végzik munkájukat a tárcánál. Emiatt jogosan bábunak érzik magukat a politikusok kezében“ – fogalmazott hozzátéve, a miniszternek távoznia kellene posztjáról, s ha ezt nem teszi meg, az O¼aNO nem zárja ki, hogy bizalmatlansági szavazást kezdeményezzen ellene.
Kései döntés
Natália Blahová, a Szabadság és Szolidaritás (SaS) frakcióvezetője úgy véli: későn született meg a munkaügyi miniszter akkreditáció megvonásáról szóló döntése. „Másrészt beigazolódtak az ezen létesítménnyel szembeni fenntartásaink, amelyekre az állami szerveket több hónapon át figyelmeztettük“ – mondta.
A Markíza televízió szerdán arról tájékoztatott, hogy a munkaügyi tárca végérvényesen megvonta a Tiszta nap akkreditációját. A minisztérium közölte, a valamennyi érintett fél bevonásával zajló közigazgatási eljárás befejezése után a határozat hatályba lép. Bár a létesítmény még fellebbezhet, ám az esetleges beadványt Richter bírálja majd el, aki nem tartja indokoltnak a döntés megváltoztatását.