2017. április 23., 14:56

Richter ismét a Munkatörvénykönyvet módosítaná

POZSONY. Módosulhat a Munka törvénykönyve. Ján Richter munkaügyi miniszter szívesen leülne partnereivel megbeszélni a változtatásokat – nyilatkozta a tárcavezető a TA3 Politikában című vitaműsorában. Törekvését a munkapiacon uralkodó helyzettel, tehát a képzett munkaerő hiányával indokolta. Egyúttal megfogalmazta elvárásait is, miszerint Szlovákiában év végéig akár 7 százalékra csökkenhet a munkanélküliség aránya.
201704231503410.000000000001a_ceg.jpg

„Szeretnék komoly vitát indítani a Munkatörvénykönyv módosításáról. A munkapiaci helyzet a kérdéshez való visszatérésre kényszerít bennünket, talán azért, hogy kezdjünk végre beszélni a támogatásokról, és a jobb átláthatóságról is” – jelezte Richter hozzáfűzve, számára fontos, hogy a kérdés kapcsán az alkalmazottak képviselői és a munkáltatók is elmondják véleményüket.

Hét százalékra csökkenhet a munkanélküliség

A munkaügyi miniszter egyúttal hangot adott elvárásainak is, miszerint az idén akár 7 százalékra csökkenhet a munkanélküliség.

A tárcavezető elvárásai során megfogalmazott csökkenés mértéke Jozef Mihál független ellenzéki képviselő szerint is reális. „Probléma nélkül teljesíthető. Elsősorban arról van szó, hogy a világgazdaság és az európai országok is egyaránt jól beindultak. Autóiparunk autók millióit ontja, ami számos munkaalkalmat kínál” – szögezte le Mihál. A kormány viszont nem kellene, hogy megelégedjen a fejlesztésekkel. „Előre kell nézni, és el kell gondolkodni, ki fogja ezeket a szabad munkahelyeket betölteni. A mieink vagy idegenek? Meg kell kérdeznünk azt is, milyen fizetéseket kapnak majd az alkalmazottak” – vélekedik Mihál rámutatva, hogy főként a magas munkanélküliséggel rendelkező járásokban kellene intézkedéseket hozni, méghozzá oly módon, hogy az emberek dolgozni visszatérjenek Szlovákiába. Véleménye szerint a béreket is emelni kellene.

Béremelés, minimálbér-emelés

Abban Richterrel is egy véleményen voltak, hogy a munkahelyeket elsősorban hazaiaknak kellene betölteniük. A munkaügyi miniszter éppen ezért ragaszkodik ahhoz, hogy a harmadik világból származó személyekkel a munkahelyeket szabályozott módon töltsék be. Megismételte: a kormánynak nem érdeke a harmadik világból való olcsó munkaerő behozatala, mikor a munkahivatalok 150 ezer középiskolai végzettséggel rendelkező munkakeresőt tartanak nyilván.

Richter szerint a munkáltatói tevékenység támogatásának egyik eszköze a minimálbérek megemelése. „A minimálbér megemelésével automatikusan emelkedik az átlagbér is” – szögezte le Richter.

Mihál támogatja ugyan az átlagbér emelését, de csak bizonyos feltételek mellett. „Először is, ha a minimálbér a közigazgatási szektorban is emelkedik, nehogy elfeledkezzünk róluk. Másodszor, örülnék, ha a minimálbér megemeléséhez az állam is hozzájárulna, mégpedig oly módon, hogy négy év után végre az adó kiszámítása alapjául szolgáló adómentes minimális összeget megemeli, s hogy átvizsgáljuk a járulékkedvezményeket is, vagy a – jelenlegi egészségbiztosítás terén tapasztalható – hátrányokat is” – jegyezte meg Mihál.

Megosztás