Reményeket fűz A. Nagy László tevékenységéhez a Kerekasztal
A Szlovákiai Magyarok Kerekasztala a Jogsegélyszolgálat véleményére alapozva május harmincadikán érdeklődött első ízben a többnyelvűsítés gyakorlati akadályaival kapcsolatban. Miután az ekeli vasúti megállóban elhelyezett magyar megnevezést tartalmazó táblákat eltávolították, ismét tájékoztatási kérelemmel fordult a szlovák vasúttársasághoz (ŽSR).
A második megkeresésre kapott hivatalos válaszból a szervezet szerint kitűnik, hogy a vasúti dolgozók távolíthatták el az ekeli táblákat. A hivatalos álláspont szerint jogi, technikai és terminológiai akadálya van a magyar feliratok elhelyezésének: a nyelvhasználati törvény nem vonatkozik a vasutak normáira, melyek alapján nem településekről, hanem megállókról beszélhetünk.
A gyakorlatban ugyanakkor több kérdés is felmerül a vasút eljárásának jogosságával kapcsolatban - véli a Kerekasztal. A törvény ugyanis értelmezéstől függően lehetőséget ad a kétnyelvű táblák elhelyezésére, a vasút pedig nem veszi figyelembe az érintett rendelkezéseket. Jelzésértékűnek tartja a szervezet, hogy az Ekelen kifüggesztett kétnyelvű menetrend nem tűnt el, mindössze a látványosabb helynévtáblák.
"A Szlovákiai Magyarok Kerekasztala a kérdés rendezését elősegítendő jogászai javaslatait figyelembe véve kidolgoz egy törvényjavaslatot, hogy minden adminsztratív akadály elhárulhasson a kétnyelvű táblák kihelyezése előtt. Ez ügyben szervezetünk a parlamenti képviselőknél is támogatást szeretne szerezni. A Kerekasztal optimista várakozással tekint továbbá A. Nagy László kisebbségi kormánybiztos ténykedésére, aki megmutatta, hogy nem közömbös számára a táblák ügye, s kedden találkozik a vasúti illetékesekkel" - olvasható abban az írásban, amelyet Tokár Géza, a Kerekasztal szóvivője juttatott el vasárnap a Hírek.sk-hoz.