Razziát tartott Bašternáknál a rendőrség

A rendőrség ismét vizsgálat alá vonta a Bašternák-ügyet, amit az ellenzék szerint eredetileg a szőnyeg alá söpört. Emiatt és Robert Kaliòák belügyminiszter Bašternákkal való kapcsolata miatt az ellenzék a belügyi tárcavezető menesztését kéri.
A rendőrségi razziáról elsőként az Aktuality.sk hírportál tájékoztatott, információi szerint a rendőrök reggel hét órától voltak a helyszínen. „Megerősíthetem, hogy bizonyíték-biztosítási művelet folyik a sajtóban megjelent információk kapcsán indult vizsgálattal kapcsolatban” – erősítette meg a portálnak Jana Tökölyová, a Különleges Ügyészség szóvivője. Hozzátette, hogy pillanatnyilag nem adhat további tájékoztatást.
Az Aktuality.sk úgy tudja, a pénzügyőrség munkatársai Bašternák cégeinek könyvelését gyűjtik össze. Az akció a B.A. Haus cég körüli nyomozással függ össze. Ebben az ügyben egyelőre nem folyik büntetőeljárás.
A TASR hírügynökség értesülései szerint a razzia röviddel dél előtt véget ért. A rendőrök elvitték Bašternák cégeinek könyvelését és egy számítógépet, ezután pedig a könyvelőhöz mentek, hogy ott is házkutatást tartsanak.
A Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség (NAKA) már kihallgatott négy ellenzéki képviselőt – Igor Matovièot, Richard Sulíkot, Daniel Lipšicet és Jozef Rajtárt –, akiket az ügy bejelentőiként jelölt meg. Ugyanis sajtótájékoztatóikon ők tájékoztattak a B.A. Haus cég és Robert Kaliòák belügyminiszter, illetve Ján Poèiatek volt közlekedési miniszter közötti banki átutalásokról. Ezekre Rajtár asszisztense, a Tatra banka alkalmazottja, Filip Rybaniè mutatott rá. Rybaniè ellen banktitok megsértése miatt indított eljárást a rendőrség.
A múlt héten más vizsgálótiszt vette át a Ladislav Bašternák vállalkozó nevéhez fűződő adócsalási ügyet. Az országos rendőr-főkapitányság nyilatkozata szerint a korábbi vizsgálótiszt június 23-án elfogultságot jelentett be. Mint feletteseivel közölte, nyomásgyakorlásának volt kitéve és támadások érték a sajtó, illetve egyes parlamenti képviselők részéről. A rendőrség szerint a hölgyet érő támadások a barátait, családtagjait és ismerőseit is érintették.
„Ezen tények alapján, amelyek elegendő mértékben indokolják az ügy iránti elfogultságával kapcsolatos esetleges kételyek felmerülését, a felettese június 23-án a vizsgálótiszt kizárásáról határozott, s az ügyet más nyomozónak adta át” – olvasható az állásfoglalásban.
A Bašternák-ügy a Marian Koèner cége által épített Five Star Residence lakópark kapcsán pattant ki. Ladislav Bašternák társasága állítólag 12 millió euróért hét lakást vásárolt a nevezett lakóparkban, majd több mint két millió euró áfa-visszatérítésre nyújtotta be igényét. Az ellenzék állítása szerint lopás történt.