Radièová: Korai bizalmi szavazást emlegetni
„Túl korai lenne, hogy ilyen szélsőséges eszközhöz nyúljak, amely akár politikai destabilizációhoz is vezethet, főként pedig teljesen lehetetlenné tenné, hogy a megkezdett változásokat befejezhessük” – hangsúlyozta Radièová, aki azt, hogy a bizalmi szavazást párttársa és pénzügyminisztere, Ivan Mikloš vetetette fel, nem kívánta kommentálni.
„Erről őt kérdezzék – válaszolta a sajtónak. – Én 15 hónapja azt ismételgetem, hogy 2010 júliusa óta létezik a kormány programnyilatkozata, melyben a megörökölt euró-mentőcsomagot az elődömtől átvettük, és három feltétellel vállaltuk a folytatását. Ezek ma is érvényesek, ezeken semmi nem változott, nyílt és igazságos játékot játszunk” – szögezte le.
Azt, hogy ez ügyben nem akar bizalmi szavazást, Angela Merkel német kancellártól vett idézettel is megerősítette. Jelesül azzal, hogy „itt konkrét ügyről van szó, ezért a legkisebb okot sem látja arra, hogy bizalmi szavazást kérjen”. A helyzet annyiban különbözik, hogy Merkelnek megvan a szükséges többsége, mert az ellenzéki szociáldemokraták is mellette állnak a kérdésben.
Radièová újból leszögezte: ez a kormány arra kötelezte el magát, hogy csökkenti a munkanélküliséget, megoldja a problémákat az egészségügyben és az oktatásügyben, befejezi a megkezdett reformokat és elfogadja a költségvetést. „Rosszabb helyzet nem tudok elképzelni a politikailag instabil Szlovákiánál” – jelentette ki.
„Párhuzamosan vannak kötelességeink az EU tagállamként és az eurózóna tagjaként is, ezeknek én a tudatában vagyok épp azért, mert Szlovákia és gazdasága teljesen nyitott a külső hatások előtt. Kötelességünk barikádokat és gátakat építeni ezek ellen, hogy ne érjen el bennünket a recesszió. Ez a mi érdekünk” – mondta nyomatékosan. A koalíciónak ezért megoldást ajánl, hogy az eurózónában fennálló kötelezettségek miatt ne blokkolja a mentőcsomagot, de egyetlen centet se adjon a szlovák garanciaalapból nem megfelelő helyre.