Radièová: Galkonak mennie kell
Az újságírók lehallgatása –akár legális, akár törvénysértő volt- összeegyeztethetetlen a jogállam és a demokrácia alapelveivel – mondta Radièová, vagyis azokkal az alapelvekkel, amelyeken ez a kormány áll.
A lehallgatás indoklása nem lényeges, mivel a Katonai Elhárítás nem indíthat nyomozást semmilyen bűncselekmény felderítése érdekében. „Legutóbb a kommunista állambiztonságnak voltak ilyen jogkörei – tette hozzá Radièová. Vagyis, ha a katonai titkosszolgálatnak a bűnüldöző szervekhez kellett volna fordulnia gyanújával, nem pedig elkezdenie felderíteni az állítólagos bűncselekményt.
Azzal kapcsolatban, hogy a lehallgatásokba a bíróság is beleegyezett Radièová azt mondta, ez már az igazságügyi miniszter hatáskörébe tartozik. Neki kell majd megvizsgálni a lehallgatásokat legalizáló bírói döntéseket, mondta a miniszterelnök és megígérte, az eredményről tájékoztatnak.
Iveta Radièová miniszterelnök arra is rámutatott, hogy az újságírók titkos információkat hoztak nyilvánosságra és ezzel ők is törvényt sértettek. A Nemzetbiztonsági Hivatal már megtette a szükséges lépéseket, mert a jogszabály világosan fogalmaz: akinek titkos információk jutnak a birtokába, köteles arról tájékoztatnia a hivatalt. A kormányfő kezdeményezésére a Korrupcióellenes Hivatal és a Főügyészség is megkezdte a vizsgálatot ebben a szövevényes ügyben.
¼ubomír Galko nem a miniszterelnöktől tudta meg, hogy menesztik. Radièova meg akarta neki mondani személyesen, de a miniszter 2 órás várakozás után sem érkezett meg a kormányhivatalba, sőt a kormányfő telefonját sem vette fel. Ezután döntött úgy Radièová, hogy egyedül áll a média elé.
„¼ubomír Galko felel a katonai titkosszolgálatért, amely most csődöt mondott. Ezért kell távoznia“ – ismételte meg döntése okát Radièová, aki erről már konzultált az államfővel is. Egyébként Iveta Radièová sajnálja, hogy így történt, mert becsületes és bátor miniszternek tartotta Galkot, aki szembe mert menni bizonyos érdekekkel.
Ivan Gašparoviè várhatóan holnap a miniszter leváltására vonatkozó javaslatot is megkapja.
Galko elődje, Jaroslav Baška üdvözölte a döntést. Szerinte „nem volt oda való“, 18 hónappal ezelőtt ki se kellett volna nevezni ¼ubomír Galkot a védelmi tárca élére – mondta a Smer egykori minisztere.
Ján Fige¾, a Kereszténydemokrata Mozgalom elnöke szerint a miniszter menesztése volt az egyetlen reális lépés ebben a helyzetben, amely az ügy lezárásához vezet.
A Szabadság és Szolidaritás értékelése szerint ¼ubomír Galko miniszter menesztése a párt elleni támadássorozat újabb lépése.