2016. június 1., 19:42

Procházka Hálójában köthetnek ki a Kollárnak hátat fordítók

POZSONY. A Boris Kollár vezette frissen parlamentbe jutott mozgalom, a Család Vagyunk háza táján gyakorlatilag a választási ciklus kezdete óta áll a bál, legalábbis ami Rastislav Holúbek, Martina Šimkovièová és Peter Marèek személyes elégedetlenségét illeti. Nevezett három képviselőnek ugyanis nincs ínyére, hogy a mozgalomvezető Kollárra elsősorban Milan Krajniak és Peter Pèolinský vannak befolyással, míg a Kollárt körülvevők szemét a kilépéshez közel álló trió tevékenysége szúrja.
201606011508320.RP_3-2.jpg
Galéria
+2 kép a galériában

A SITA hírügynökség értesülései szerint a színfalak mögött már arról csicseregnek a verebek, hogy a Boris Kollár Család Vagyunk (Sme rodina) mozgalmának soraiban különcködők platformját alkotó Rastislav Holúbek, Martina Šimkovièová és Peter Marèek a Radoslav Procházka vezette, parlamenti frakcióval nem rendelkező Hálóhoz (Sie) kerülhetnének. A frakció felállításához egy pártnak vagy mozgalomnak 8 képviselőre van szüksége, míg a Háló csupán 7 honatyával rendelkezik.

Értelemszerűen a Kollár pártjától távozó 3 képviselővel számuk 10 főre gyarapodna, míg a Család Vagyunk frakciója 8 fősre apadna. Egy ilyen „átigazolás” azonban vélhetően hullámokat verne a Háló berkein belül mindazok körében, akik a párt kormányra lépését követően is kitartottak Procházka mellett. Egyesek még a pártból és a frakcióból való távozás lehetőségét is fontolóra vennék.

Ján Baránek politológus figyelmeztetett, hogy az ellenzéki padsorokból felálló és a kormány oldalára átcsusszanó politikusok esete nem lenne új keletű, mert hasonlóra Mikuláš Dzurinda kormányzása idején is volt példa, amikor a Demokratikus Szlovákiáért Mozgalomból (HZDS) kivált képviselők kezdtek a kormányzó kabinet támogatásába. „Ez azonban semmi jót nem szült" – mutatott rá Baránek, megjegyezvén, hogy az ilyen lépés nem lenne rendszerszintű.

„Túl korai lenne a párton belüli problémák ilyen módon történő orvoslása. Ez annak a jele, hogy az ilyen gyorsan keletkezett, struktúrákat nélkülöző pártok mennyire instabilak” – mondta a politikai elemző, aki szerint felmerül a kérdés, hogy ugyanezen forgatókönyvvel szembesülnénk-e, ha a választásokat követően a jelenlegi ellenzéki pártoknak sikerült volna kormányt alakítaniuk. „Egy széles jobboldali kormánykoalíció vélhetően nagyon ingatag lenne, vagyis az ezzel kapcsolatos félelmek megalapozottak lennének" – állapította meg Baránek.

A politológus úgy véli, a fentebb említett három képviselő a Hálóhoz való esetleges csatlakozása kockázatos lépésnek bizonyulna, mert annak kedvezőtlen hatásai túlnőhetnének az elhatározás pozitív hozadékain. „Nem lepődnék meg azon, ha ez a Háló néhány képviselőjének nem lenne ínyére. Tudniillik csupán számviteli pragmatizmusról lenne szó” – tette hozzá Baránek.

201606011508320.RP_3-2.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás