2011. szeptember 17., 11:21

Pozsonyi aggodalmak a Szlovák Ház miatt

POZSONY, PILISSZENTKERESZT. Magyarország nem teljesíti a Pilisszentkereszten (Mlinky) épülő Szlovák Házzal kapcsolatos valamennyi vállalását – állítja Milan Vetrák, a pozsonyi Határon Túli Szlovákok Hivatala (HTSZH) elnöke. A szlovák és a magyar kormány megállapodása szerint a szomszédállamok egyenlő arányban viselik az építés költségeit.

Vetrák tájékoztatása szerint a probléma abból adódik, hogy a projekt költségvetése részben forint alapú, és az átváltásból adódó árfolyamveszteséget a magyar kormány nem pótolta. Ez  több tízezer euró hiányt jelent a építkezés egyik lebonyolítójaként fellépő Határon Túli Szlovákok Hivatalának elnöke szerint. Vetrák közölte:  jelenleg „adminisztratív és jogi akadályokat“ kell áthidalni, hogy a projektet befejezhessék.

Magyarország a megegyezés szerint 80 millió forintot, - az árfolyamváltozásokat is figyelembe véve mintegy 300 ezer eurót, Szlovákia 350 ezer eurót különített el az építkezésre. Mivel ez az összeg csupán a valós költségek mintegy felét fedezi, a kormányoktól további támogatást igényeltek a projektet lebonyolítói. A szlovák kormány mindaddig nem szabadítja fel a kért összeget, amíg Magyarország nem egyenlíti ki az árfolyamvesztésből adódó hiányt. Pozsony ragaszkodik a megállapodás azon pontjának betartásához, amely kimondja, hogy a Szlovák Ház felépítésének költségét 50:50 százalékban viselik a szerződő felek.

Milan Vetrákot az is aggasztja, hogy az ingatlanra a szlovák államnak jogi értelemben nincs befolyása. Eredetileg a két fél abban állapodott meg, hogy a Szlovák Köztársaság a magyar Telekkönyvben az épület és a hozzá tartozó ingatlan résztulajdonosaként jelenik majd meg, ám a Telekkönyvi Hivatal nem hajtotta végre ezt a kérelmet.

Egyelőre kérdéses, hogy Pilisszentkereszt nevében ki hivatott eljárni, ugyanis szeptember 8-án Havelka József képviselő sürgősségi indítványára a jelenlévők többségének döntésével feloszlatta magát a község önkormányzata. A képviselő azzal indokolta az előterjesztését, hogy a képviselő-testület nem tud együttdolgozni a polgármesterrel és a jegyzővel. A képviselő-testület feloszlása a polgármester megbízatását is megszünteti. Feloszlás esetén időszaki választásokat kell tartani 3 hónapon belül. Az új képviselő-testület alakuló üléséig, illetve az új polgármester megválasztásáig a korábbi testület, illetve polgármester gyakorolja hatáskörét.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.