Potápi: óriási eredményt ért el a Minority SafePack

A Miniszterelnökség közleményben azt írta: Magyarország kormánya a kezdetektől támogatja a kezdeményezést, jelenleg ugyanis nincs olyan átfogó európai uniós szabályozás, amely megfelelő jogi védelmet biztosítana az európai őshonos nemzeti közösségek számára. A Minority SafePack - mint írták - "határozott és megkerülhetetlen üzenet az Európai Unió felé, hogy érdemben is foglalkozni kezdjen azokkal a közösségekkel, amelyek évszázadok vagy évezredek óta a területén élnek, és legalább olyan szintű jogokat biztosítson számukra, mint az újonnan bevándorlóknak".
A Minority SafePack ügye soha nem látott egységbe kovácsolta a Kárpát-medencei magyarságot, amelyet példa nélküli mozgósítás kísért mind Magyarországon, mind a határon túl. A kezdeményezés rengeteg ember közös sikere: "összmagyar és összeurópai siker" - fogalmazott a Miniszterelnökség, amely szerint a kezdeményezés sikere nem csak a külhoni magyarság számára mérföldkő, hanem rendkívüli eredmény minden Európában élő őshonos nemzeti közösség számára.
Ezért az eredményért "kiemelt köszönet illeti a kezdeményezőket": a Romániai Magyar Demokrata Szövetséget (RMDSZ) és az Európai Nemzetiségek Föderatív Unióját (FUEN), valamint a magyarországi aláírásgyűjtést koordináló Rákóczi Szövetséget - emelte ki közleményében a Miniszterelnökség.
Az Európai Bizottság október 3-ig közli álláspontját a kezdeményezésről
Az Európai Bizottság október 3-ig közli álláspontját a Minority SafePack elnevezésű európai kisebbségvédelmi polgári kezdeményezésről, amelyet több mint 1,2 millióan írtak alá - mondta az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniójának (FUEN) elnöke az M1 aktuális csatorna csütörtöki műsorában.
Vincze Lóránt közölte: a következő három hónapban a nemzeti hatóságok ellenőrzik az aláírásokat, amelyek ezután az Európai Bizottság elé kerülnek. Hozzátette: közmeghallgatás is várható az Európai Parlamentben, majd október 3-ig az Európai Bizottságnak közölnie kell álláspontját az üggyel kapcsolatban.
Ezzel a kezdeményezéssel a kisebbségek a kezükbe vették sorsukat; először az erdélyi magyarok mozdultak meg, aztán a felvidékiek, majd sikerült továbbgyűrűztetni az aláírásgyűjtést - mondta a FUEN elnöke. A számokon túl érdemes megjegyezni, hogy egy európai mozgalom is útjára indult az őshonos kisebbségek védelmében – tette hozzá. Vincze Lóránt szerint, ha kedd éjfélkor nem áll le az aláírásgyűjtés, akkor rövid időn belül akár a kétmilliót is elérték volna, annyira felpörgött a végére a kezdeményezés. A véghajrában sokan kapcsolódtak még be és sokaknak vált a szívügyévé a dolog.
Nyelvhasználat, szimbólumok használata, kétnyelvűség – sorolta Vincze Lóránt a konkrét ügyeket, amelyben szükség van az unió fellépésére a kisebbségek tekintetében. A Minority SafePack arról szól, hogy az EU szavatolja a megszerzett jogokat, bátorítsa a joggyakorlatok megosztását a dél-tiroli autonómiától a finnországi személyi elvű autonómiáig. Megjegyezte, hogy egy hétéves folyamat szakasza zárult most le. Ez egy hatalmas lehetőség, ilyen még nem volt a kisebbségek életében – fűzte hozzá.
