2014. november 22., 10:37

Politológusok: maga alatt vágja a fát a miniszterelnök

POZSONY. Fordítva sülhet el Robert Fico miniszterelnök számára a kormányában végbement „novemberi forradalom”. Azok után ugyanis, hogy afféle tisztáldozat módjára három magas beosztású kormánypárti politikust is hagyott megfőni saját levében, az esetleges további botrányok kapcsán is hasonlóan határozott lépésekre lesz kénytelen, egészen a 2016-os parlamenti választásokig.
Martin Klus politológus szerint Pavol Paška, Zuzana Zvolenská és Renáta Zmajkovièová a pöstyéni kórház computer tomográf (CT) beszerzési ügye kapcsán bekövetkezett távozása precedens értékű lehet a jövőre nézve. „Ez annyit jelent, hogy amennyiben a kormánypárt bármely politikusa akár csak egy kicsit is gyanúba keveredik, és az ellenzék végre rendeltetésszerű szerepének megfelelően végzi majd munkáját, akkor a miniszterelnök úrnak lesz mit csinálnia a 2016-os parlamenti választásokig“ – mondta.

Hasonlóképpen látja a kormányzó Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) helyzetét Ján Baránek, a Polis közvélemény-kutató ügynökség vezetője is. „Robert Ficónak cselekednie kell majd, ha kegyeltjei hibáznak, de csakis akkor, ha olyan hibát vétenek, amely a felszínre kerül. Nehogy esetleg abba a tévhitbe essünk, hogy azt képzeljük, egyszeriben mindenkit likvidál majd a kormányfő, akinél csak felmerül a gyanú, hogy hibázott. Magyarán kénytelen lesz közbelépni, de csak az olyan hibák elkövetése esetén, amelyek védhetetlenek“ - szögezte le.

„Nyilván vannak olyan személyek, akik esetében nagyobb türelemmel viseltet, mint másoknál“ – mondta Baránek, aki szerint az érinthetetlenek sorába tartozhat például Robert Kaliòák belügyminiszter, a kormánypárt alelnöke. „Nem kizárólag hatalmi és pénzügyi befolyásról van szó. Õ a párt második legnépszerűbb politikusa. Alapjaiban rengetné meg a pártot, ha olyasvalami történne vele, mint Paškával” – véli az elemző.

Baránek szerint Pavol Paška távozó házelnök mindig is meglehetősen autonóm módon viselkedett, miközben Robert Ficóval való személyes kapcsolata sohasem volt rózsás. Egyben úgy véli, amennyiben a belügyminiszter olyan helyzetbe kerülne, mint az elmúlt hetekben a parlament elnöke, akkor még a népszerűsége sem mentené meg. Az elemző szerint vélhetően bonyolultabb forgatókönyv elébe néznénk, s a külső és belső kommunikáció is komolyabb feladatok elé állítaná a párelnököt, ám Baránek szerint végül a Smer második számú vezérét is feláldozná a miniszterelnök.

Martin Klus az érinthetetlenek csoportját illetően világos elképzeléssel rendelkezik. „Mindezidáig a házelnökről is ezt feltételeztük, de mint kiderült, nem egészen így volt. Ebben a pillanatban csak a miniszterelnök érinthetetlen, mert, ha a fejét veszik, akkor vele együtt bukik a kormány” – mutatott rá a politológus.

A kormánypárton belüli nagytakarítás nyomán akár szelet is foghatna a láthatatlan ellenzék vitorlása – vélik az elemzők, rámutatva arra, hogy a parlament elnökének bukásához részben néhány ellenzéki képviselő is hozzájárult. „Bizonyosan erőt merítettek a történtekből, ám sok múlik majd azon, hogy miként alakulnak a preferenciák. Ha a kemény munka ellenére a támogatottságuk nem mozdul el a holtpontról, miközben a Háló (Sieť) preferenciái emelkednek – noha Radoslav Procházka ebből az akcióból csak minimálisan vette ki a részét, ha egyáltalán részt vett benne –, akkor hirtelen elveszítik majd a motivációjukat és megint a saját kis homokozójukban játszadoznak, hogy átlépjék az 5 százalékos határt” – magyarázta az elemző.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.