2015. július 28., 10:13

Politológusok: Kis pártok, kis nevek?

POZSONY. Ahány politikus, annyi párt. Az új politikai pártok megalakulása mögött az emberek problémái megoldásának szándéka mellett gyakran a politikusok önzése áll. Sokan viszont a politikai vezetők árnyékában nem képesek maguk felé fordítani a választók érdeklődését (és a szavazatokat). A szakértők vizsgálat alá vonták a kicsi és új pártok tagjainak esélyeit, csakúgy, minta a hosszú évek óta működő óriáspártok tagjaiét.
201507280824440.bilb02.jpg
Galéria
+2 kép a galériában

Vajon a pártokon belül az elnökökön kívül lesznek-e mások is, akik érdemesek lesznek a választók figyelmére? Szlovákiában a politikai sakktábla olyan, mint egy memória-játék – mondj egy pártot és eszedbe jut egy név. „Ha több személyiség lenne a pártokban, az a választók számára is vonzóbb lenne, s a preferenciáik is magasabban lennének” – mutat rá a politikai csoportosulások meghatározó személyiségeinek fontosságára Ján Baránek, a Polis ügynökség politikai elemzője.

Csupa állócsillag - már a szlovákiai demokrácia kezdete óta - akik nem képesek új szelet fogni vitorlájukba –vélekedik a szakértő.

„A Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) már évek óta egy helyben, 8 százalékon topog. Az új arcok egytől egyik kitáncoltak a pártból. Nincs más lehetőségük, továbbra is a megmaradt őskövületekkel kell magukhoz vonzani a választókat” – jellemezte a kereszténydemokraták helyzetét Baránek.

Az Új Többség (NOVA) politikai mozgalom létrehozása miatt távozott a KDH-ból Daniel Lipšic és Jana Žitòanská. Hasonlóképpen cselekedett Radoslav Procházka is, aki a köztársaságielnök-választásokon való viszonylag sikeres szereplését követően létrehozta saját pártját, a Hálót (Sie).

Tomáš Koziak politológus véleménye szerint Hrušovský, Fíge¾ és Brocka ahhoz, hogy felkeltsék az érdeklődést, már túl régóta tagjai a pártnak. „Olyan arcok ők, akiket már únnak az emberek. Ahhoz, hogy egy párt hosszabb távon fenntartsa magát, változásra van szükség, új témákra és új arcokra” – magyarázta. Véleménye szerint, ha a KDH nem képes új dolgokra, a választók elhagyják a pártot.

A Szlovák Nemzeti Párt (SNS) kampányát arra építi, hogy megtisztítsa pártját Ján Slota névétől. Andrej Danko személye került előtérbe, akinek fellépését – a nemzetiek előző főnökéhez képest - sokan pozitív stílusváltásként értékelik.  „Az SNS újraindulása szempontjából az elnök személye rendkívül fontos, ám a plakátokon mellette megjelenő nevek már nem teljesen újak. Olyan személyek, akiket sok minden köt a régi SNS-hez“ – figyelmeztet Koziak. Danko mellett ott látható Jaroslav Paška volt európai parlamenti képviselő, Anton Hrnko, az SNS alapító tagja, vagy az első Fico-kormány idején parlamenti képviselőként tevékenykedő Štefan Zelník is.

Az elnöki pozíció – vitán felül – az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) pártban a legszembetűnőbb. Fiatal és új arcokban viszont  a szociáldemokraták háza táján nincs hiány. Pavol Paškát Robert Fico nagyon gyorsan lecserélte a sokak számára sokkal szimptaikusabb Peter Pellegrinire, Dušan Èaplovièot pedig a fiatal Juraj Draxlerre.

A „smeresek“ azt is tudják, hogyan törjenek utat a magasabb tisztségek felé, hogyan kerüljenek köztudatba. „Különféle módon képesek bejutni a médiába, mint például az elöregedett alkatrészekről szóló törvény kapcsán Martvoò és Brixi, Zmajkovièová képviselőasszony vagy az ellentmondásos Blaha képviselő“ – sorolta Koziak a neveket, megjegyezve: nem feltétlenül biztos, hogy ez számukra a népszerűséghez vezető út.

„Amikor Fico köztársaságielnök-jelöltsége felmerült, új nevek kerültek felszínre. Közülük a politikai karizmával rendelkező Kaliòák neve érdemel figyelmet“ – jelezte Koziak, aki szerint a nevezett a kormányfővel akár a preferenciaszavazatokat tekintve is versenybe szállhat. Kaliòákon kívül a politológus egy másik jelentős „smerest”, Marek Maïariè kulturális minisztert említette, akinek a nevéhez egyelőre semmiféle botrány nem kapcsolható.

A kisebb és új pártok az ismert neveket tekintve érezhetően gondokkal küzdenek. „Ezek a pártok nem rendelkeznek parlamenti frakcióval, a parlamentnek többnyire csak az elnök tagja, mint a NOVA esetében is, bár Lipšic annak idején a pralamentbe nem politikai megmérettetés során, hanem a KDH jelöltlistáján jutott be. Jana Žitòanská az ismertek közé tartozik, viszont az Európai Parlament (EP) tagja. A többi név már korántsem ennyire »húzós«” – értékelte a Polis ügynökség politikai elemzője a NOVA választási esélyeit. Grendel Gábor egykori újságíró és Marcel Klimek közgazdász szintén tagja a pártnak, viszont az elemző szerint neveik a választók nagy többsége számára nem sokat mondanak. A személyiség erejét a preferenciaszavazatok mutathatják meg.

A választók megszerzése terén a Szabadság és Szolidaritás (SaS) sem mentes a gondoktól. Richard Sulík 2014 májusa óta európai parlamenti képviselő, bár a hazai politikai színtéren az SaS-nak még mindig van 8 képviselője, az elemző véleménye szerint újabb pontok megszerzésére a párt nem igazán képes. „Sulíkon kívül nem látok meghatározó arcokat. Egyedüli esélyük, ha koalícióra lépnek” – mondta Baránek.

Tomáš Koziak politológus szerint a Háló az egyszemélyes párt tipikus példája. „Bár más nevek is felmerülnek mellette, mint Beblavý vagy Hrnèiar, de úgy gondolom, nem ők azok, akik képesek a pártot tíz százalék fölött tartani” - magyarázza. A preferenciaszavazatok kizárólag az elnök személyének szólnak.

„Amennyiben az elnök személyét figyelmen kívül hagyjuk, a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unióban (SDKÚ) az egyedül ismert személy csupán ¼udovít Kaník. Frešóval azonban ő sem egyezik, így Demokrata Párt címen az SDKÚ-n belül létrehozta saját frakcióját. Meg tud-e majd valakit szólítani? Talán a saját volt választóinak egy részét, az viszont gondot jelent, hogy az elnökkel nem értik meg egymást” – elemezte a „kékek” helyzetét Baránek.

A választók meggyőzése szermpontjából talán az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (O¼aNO) pártjának van a legkevesebb gondja – vélekedik Tomáš Koziak. Teljesen paradox, hogy mozgalomként működnek, miközben a valóságban papíron csupán négy taggal rendelkeznek. „Úgy gondolom, ha kimondjuk: Egyszerű Emberek, akkor az ember máris több arcot képes felidézni. Véleménynyilvánítás szempontjából a párt identitása az emberek nagy mértékű szabadságára épül, s nem csak Matoviè személyét érintően, bár ő a legmeghatározóbb” – állítja a politológus.

A Most-Híd viszont kemény dió a politológus szerint. „Nehéz megítélni, hogy a magyarul beszélő régiókban mekkora erővel bírnak a személyiségek. Etnikai alapon felépített pártról van szó, ami pozitív arculattal bírhat. Nehéz megítélni, de az elnök, Bugár Béla személye meghatározó” – magyarázza Koziak.

Bár a pártba belépett Lucia Žitòanská, tehát a polgári pártként való önmeghatározás az irányadó, a politológus szerint az etnikai háttér továbbra is meghatározó.

201507280824440.bilb02.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás